Polskie zwyczaje związane z Dniem Matki

 

Dzień Matki, to wyjątkowe święto, obchodzone jako odzwierciedlenie wielkiego szacunku dla wszystkich mam. Data jego obchodów, jest uzależniona od kraju, w którym jest święto to celebrowane. W Polsce obchodzone jest ono w dniu  26 maja.

Geneza tego święta

Początki tego święta sięgają aż do czasów starożytnych. W Dniu Matki, czczono w szczególny sposób Matki Boginie. Ich posągi obsypywano kwiatami, a młode panny tańczyły im przez cały dzień. Starożytne Matki Boginie, to symbole płodności i urodzaju. W późniejszych czasach cesarstwo rzymskie przyjęło chrześcijaństwo i tym samym zabroniono wyznawania innych bogów, a co się z tym wiąże nie obchodzono już Dnia Matki Bogini, ale święto to scedowano na celebrowanie wszystkich ziemskich mam.

Na Stary Kontynent...

Zwyczaj ten zawitał w Anglii w dobie baroku, pod nazwą Niedziela u Matki. Początkowo w czwartą niedzielę postu odprawiano modły w najbliższej katedrze, a nabożeństwo poświęcone było pomyślności wszystkich matek. Oczywiście dzień, w którym obchodzono to święto, był wolny od pracy. Już wtedy do tradycji tego święta należało obdarowanie matek kwiatami i czymś słodkim, co symbolizowało miłość matki do dziecka i odwrotnie. Zwyczaj tren przetrwał do XIX wieku. A zaczęto go na powrót kultywować po zakończeniu II wojny światowej. 

W USA

W Stanach Zjednoczonych natomiast w roku 1858, amerykańska nauczycielka Ann Maria Reeves Jarvis ogłosiła święto noszące nazwę Dni Matczynej Pracy. Już od 1872 roku dzień Matek dla Pokoju, nakazała fetować Julia Ward Howe. Ann Jarvis, w 1905 roku udało się ustanowić Dzień Matki, który właściwie skupiał w sobie wcześniej wspomniane święta.  Z czasem zwyczaj ten rozpowszechnił się na  wszystkie stany. W roku 1914, Kongres Stanów Zjednoczonych uznał Dzień Matki za święto, które przypadało na drugą niedzielę maja. Było to święto narodowe. 

W Polsce

W Polsce do wybuchu II wojny światowej, obchodzono Dzień Matki bez ustalonej konkretnie daty. Był to raczej środek miesiąca maja i koniecznie niedziela. Publicznym fetowaniem tego dnia zajmował się PCK, a kończył się on kwestą pieniążków dla ubogich kobiet.

W GG

Dzień Matki ertag) był obchodzony także jako ważne święto w Generalnym (Mutt Gubernatorstwie. Był on odzwierciedleniem święta obchodzonego w całej III Rzeszy.

Dzisiaj

Obecnie w Polsce dzień ten przypada na 26 maja. W tym dniu, wszystkie mamy są zwykle obdarowywane laurkami, kwiatami oraz różnego rodzaju prezentami. Święto to ma na celu okazanie matkom szacunku, miłości i podziękowania za trud włożony w wychowanie potomstwa.

Zwyczaje związane z Dniem Matki

 W Polsce uważa się, że obdarowanie matki w dniu jej święta kwiatami, jest wyrazem wielkiego szacunku dla niej ze strony jej dzieci. Ponieważ matka to istota bardzo delikatna i wrażliwa, najczęściej są to kwiaty w kolorze białym i niebieskim. Nikt nie może sobie wyobrazić tego święta bez słodkości dla mamy. Cukierki i czekoladki wszyscy uwielbiamy, tak jak nasze mamy. W bogatszych domach, dzieci kupowały mamie srebrne elementy biżuterii, które były wygrawerowane w jej inicjały. Natomiast w domach biedniejszych, dzieci dla mamy rysowały kolorowe laurki. W dwudziestoleciu międzywojennym, dorosłe już dzieci zapraszały mamy na koncerty muzyczne, lub też do kawiarni na słodką bezę i gorącą czekoladę. Na polskim Podhalu natomiast, dla mam palono ogniska pieczono na nich młodą baraninę, którą spożywano przy kuflu jasnego piwa. Mamie najczęściej lano do kielicha czerwone wino, ale co niektóre góralki wolały słodki napój chmielowy.

Ewa MICHAŁOWSKA-WALKIEWICZ

Projekt finansowany ze środków Kancelarii Prezesa Rady Ministrów w ramach konkursu Polonia i Polacy za Granicą 2022


Redakcja strony: dr hab Sergiusz Leończyk, dr Artiom Czernyszew

"Publikacja wyraża jedynie poglądy autora/ów i nie może być utożsamiana z oficjalnym stanowiskiem Kancelarii Prezesa Rady Ministrów".
Skontaktuj się z nami
Kliknij aby przeładować
Wymagane jest wypełnienie wszystkich pól oznaczonych gwiazdką *.

Organizacje