Polonia w Chakasji. Podsumowanie roku szkolnego

 

 

W szkole języka i kultury polskiej przy KNOO „Polonia” w Republice Chakasji stało już dobrą tradycją pod koniec maja organizować podsumowanie roku szkolnego. W tym roku 22 maja w republikańskiej bibliotece im. N. G. Domożakowa w ramach Dni słowiańskiego piśmiennictwa i kultury odbyło się podsumowanie roku w formie koncertu, podczas którego uczniowie Szkoły zaprezentowali swoje osiągnięcia.

Na rozpoczęcie koncertu jak zazwyczaj zaprezentowany został uroczysty polonez. Po nim uczniowie młodszej grupy zatańczyli krakowiaka i taniec „Wiosna”. Starsza grupa uczniów zaprezentowała się w żartobliwym tańcu „Trojak” i również zatańczyła krakowiaka w innej wersji. W szkole dzieci i dorośli mają możliwość doprecyzować swoje taneczne umiejętności pod kierunkiem choreografa Mariny Kożewnikowej. 

Wokalna grupa: „Krakowianka” (kier. Natalia Markiewicz) wykonała piosenki „Jarzębina czerwona”, „Wiła wianki”, „Powiadają ludzie”, „Siadła pszczółka na jabłonie”, „W moim ogródecku”, „Szla dzieweczka do laseczka”, „Czerwone jagody” oraz „Jak długo w sercach naszych”.  Publiczność bardzo dobrze i oklaskami przyjęła każdą piosenkę i z chęcią zaśpiewali je razem.  

Sprawozdanie z roku szkolnego 2021–2022 przygotowała w postaci wideo filmu nauczycielka języka polskiego Olga Siedych. Z filmu wynika, że rok ten był bardzo owocny. Podczas zajęć dzieci młodzież uczyli się języka, dodatkowo chodzili na zajęcia z choreografii, rysunku i sztuki ludowej.  Aktywnie obchodzili Święto Niepodległości Polski, Boże Narodzenie, święta noworoczne, Tłusty czwartek oraz Wielkanoc.  W grudniu uczniowie przygotowali i zagrali inscenizację Jasełek w kościele katolickim pw. Zesłania Ducha Świętego w Abakanie. Również uczniowie brali aktywny udział w online konkursie „Bajka mego narodu”. Serdecznie powitali uczniowie Konsula generalnego RP w Irkucku Krzysztofa Świderka, który odwiedził Abakan w listopadzie zeszłego roku.

W filmie przywitali członków organizacji i uczniów Szkoły Helena Władimirowa, poprzednia prezeska organizacji oraz Sergiusz Leończyk, założyciel organizacji i Szkoły, a obecnie wiceprezes „Polonii”.

Po przywitaniu koncert kontynuowała grupa wokalna „Kwiaty” z wesołą piosenką „Od wschodu słoneczka”. Pod koniec koncertu odbyła się prezentacja polskich strojów ludowych. Podczas tej prezentacji opowiadano o funkcjach stroju ludowego, o jego regionalnych różnicach.

W finale wszyscy uczniowie i nauczycieli zaśpiewali ulubioną piosenkę „Bo wszyscy Polacy to jedna rodzina”.

Kolejny rok szkolny jest za nami. On był interesujący i bogaty w wydarzenia. Wszystkim życzymy udanego wypoczynku latem i do zobaczenia w nowym roku szkolnym!

* Film wideo, który został zaprezentowany podczas uroczystego zakończenia roku szkolnego można zobaczyć na: https://vk.com/@-204043263-uchebnyi-202122-god-v-shkole-polskogo-yazyka-i-kultury-pri-p

Wsparcie Szkoły Polonijnej przy Kulturalno- Narodowej Organizacji Społecznej "Polonia" w Republice Chakasji. Projekt finansowany ze środków Kancelarii Prezesa Rady Ministrów w ramach konkursu Polonia i Polacy za granicą 2022

Projekt finansowany ze środków Kancelarii Prezesa Rady Ministrów w ramach konkursu Polonia i Polacy za Granicą 2022


Redakcja strony: dr hab Sergiusz Leończyk, dr Artiom Czernyszew

"Publikacja wyraża jedynie poglądy autora/ów i nie może być utożsamiana z oficjalnym stanowiskiem Kancelarii Prezesa Rady Ministrów".
Skontaktuj się z nami
Kliknij aby przeładować
Wymagane jest wypełnienie wszystkich pól oznaczonych gwiazdką *.

Organizacje