Międzynarodowy Dzień Dziecka. Święto ustanowione przez ONZ

 

Dzień Dziecka jest świętem ustanowionym w roku 1954, przez Zgromadzenie Ogólne Organizacji Narodów Zjednoczonych. Powstało ono celem upowszechniania ideałów dotyczących praw dziecka, które są zawarte w Karcie Narodów Zjednoczonych. Święto to obchodzone jest różnie na całym świecie, ale w Polsce MDD obchodzony jest co roku dnia 1 czerwca.

Mroki komunizmu

W Polsce w dobie komunizmu, a także w innych krajach bloku sowieckiego Międzynarodowy Dzień Dziecka obchodzony jest od 1950 roku w pierwszy dzień czerwca. Po raz pierwszy zorganizowano go w związku z akcją zbierania podpisów pod „apelem sztokholmskim”. Treść tego apelu koncentrowała się na poparciu polityki ZSRR, po zakończeniu działań II wojny światowej. Wówczas to organizowano publiczne zabawy, na których dzieciom dawano cukierki i kolorowe baloniki. Od 1952 roku, dzień ten stał się świętem stałym. Jego inicjatorem jest organizacja zwana International Union for Protection of Childhood. Jej to celem było zapewnienie bezpieczeństwa dzieciom z całego świata. Od roku 1994, tego dnia w Warszawie obraduje Sejm Dzieci i Młodzieży.

Zwyczaje w Polsce związane z Dniem Dziecka

Z okazji Dnia Dziecka, w szkołach często obchodzony jest dzień sportu. Organizuje się wówczas rozgrywki międzyklasowe powiązane z festynami mającymi miejsce na placach szkolnych. Na placach zabaw ustawiane są karuzele, a dzieciom za darmo dawana jest wata cukrowa i lody. Na Podlasiu tego dnia, nauczyciele kropią dzieci czystą wodą, aby zwyczajowo zmyć z nich wszystko to co negatywne i niepotrzebne w ich życiu. Na Podhalu natomiast, nauczyciele w młodszych klasach organizują tak zwany „czas z bajką”. Czytane są wówczas dzieciom najpiękniejsze bajki, aby przenieść dziecięcą wyobraźnię w czas dobra i wszelkiej szczęśliwości.

Dwudziestolecie międzywojenne

Przed II wojną światową z inicjatywy Polskiego Komitetu Opieki nad Dzieckiem, działającym od 1929 roku w dniu 22 września obchodzono Święto Dziecka. Tego dnia po mszach w kościołach katolickich, dzieci udawały się do szkół na uroczyste akademie, a następnie na przygotowane wycieczki i zabawy, w czasie których rozdawano im słodycze. Te słodkości kupowano dzieciom, ze środków pozyskanych ze zbiórek publicznych i przykościelnych kwest.

W dniu 12 lutego

Od 2002 roku, obchodzony jest w dniu 12 lutego Międzynarodowy Dzień Dzieci Żołnierzy. Zapoczątkowany był ten dzień kampanią o nazwie „Red Hand Day”. Data nie jest przypadkowa, ponieważ w tym czasie wszedł w życie Fakultatywny Protokół do Konwencji Praw Dziecka, mówiący o zakazie wykorzystywania dzieci jako żołnierzy w czasie konfliktu zbrojnego.

Międzynarodowy Dzień Dzieci Ulicy

W dniu 12 kwietnia natomiast, obchodzimy Dzień Dzieci Ulicy, czyli po prostu dzieci bezdomnych. Prawa egzystencjonalne tych małych ludzi, były przez lata ignorowane i często nie tolerowane przez dorosłych. Aby ten nabrzmiały problem rozwiązać, powołano do istnienia to święto, aby w pewien sposób uhonorować istnienie dzieci na ziemi.

Międzynarodowy Dzień Dziecka Zaginionego

W dniu 25 maja 1979 roku na Dolnym Manhattanie, zaginął 6 letni chłopiec idąc do szkoły. Poszukiwania chłopca poruszyły całą społeczność Stanów Zjednoczonych. Ostatecznie w 2001 roku, chłopiec został uznany oficjalnie za zmarłego. W Polsce w tym dniu wspomina się dzieci zaginione podczas minionej wojny. Zwyczajowo dekoruje się wówczas klasy lekcyjne bukiecikami z niebieskich niezapominajek, aby w ten sposób uczcić życie tych najmłodszych spośród nas.

Ewa MICHAŁOWSKA-WALKIEWICZ

Projekt finansowany ze środków Kancelarii Prezesa Rady Ministrów w ramach konkursu Polonia i Polacy za Granicą 2022


Redakcja strony: dr hab Sergiusz Leończyk, dr Artiom Czernyszew

"Publikacja wyraża jedynie poglądy autora/ów i nie może być utożsamiana z oficjalnym stanowiskiem Kancelarii Prezesa Rady Ministrów".
Skontaktuj się z nami
Kliknij aby przeładować
Wymagane jest wypełnienie wszystkich pól oznaczonych gwiazdką *.

Organizacje