Światowy Kongres „Kraj – Emigracja”

 

W dniach 3–6 września 2022 r. w Warszawie odbył się Światowy Kongres „Kraj – Emigracja”.

W sobotę, 3 września, w Zamku Królewskim w Warszawie zainaugurowano organizowany przez Stowarzyszenie „Wspólnota Polska” — Światowy Kongres „Kraj – Emigracja”. Zebrało się ponad 350 uczestników. Polaków z 34 krajów, reprezentujących 6 kontynentów: Europę, Amerykę Północną, Amerykę Południową, Australię i Nową Zelandię, Azję i Afrykę.

Polonię rosyjską reprezentował dr hab. Sergiusz Leończyk, przewodniczący komisji naukowej OFPNKA „Kongres Polaków w Rosji”, redaktor pisma Rodacy i portalu rodacynasyberii.pl

To wydarzenie bezprecedensowe, bo drugie w takiej skali i wadze problemowej w naszej historii spotkanie środowisk polonijnych i wszystkich zaangażowanych instytucjonalnie i emocjonalnie w tą tematykę. Pierwsze odbyło się w Watykanie w roku 1990, wówczas na zaproszenie Ojca Świętego Jana Pawła II, po odzyskaniu przez Polskę niepodległości, kiedy to dyskutowano o możliwych relacjach Polaków mieszkających za granicą z Ojczyzną.

Relację z Kongresu patrz: http://wspolnotapolska.org.pl/wiadomosci.php?id=8110

http://wspolnotapolska.org.pl/wiadomosci.php?id=8111

http://wspolnotapolska.org.pl/wiadomosci.php?id=8112

Projekt finansowany ze środków Kancelarii Prezesa Rady Ministrów w ramach konkursu Polonia i Polacy za Granicą 2022


Redakcja strony: dr hab Sergiusz Leończyk, dr Artiom Czernyszew

"Publikacja wyraża jedynie poglądy autora/ów i nie może być utożsamiana z oficjalnym stanowiskiem Kancelarii Prezesa Rady Ministrów".
Skontaktuj się z nami
Kliknij aby przeładować
Wymagane jest wypełnienie wszystkich pól oznaczonych gwiazdką *.

Organizacje