XI Ogólnorosyjskie Dyktando z Języka Polskiego — wyniki

 

15 października 2022 roku w auli centralnej Rosyjskiego Państwowego Uniwersytetu Humanistycznego (RGGU) odbyło się XI Ogólnorosyjskie Dyktando z Języka Polskiego. Tradycyjne wydarzenie organizowane przez Kongres Polaków w Rosji było w tym roku poświęcone Adamowi Mickiewiczowi, polskiemu wieszczowi narodowemu, który część swojego życia spędził w Moskwie i Petersburgu, przyjaźnił się z Aleksandrem Puszkinem i interesował się literaturą rosyjską.

Tegoroczne dyktando uzyskało wsparcie zarówno ze strony rektora uczelni prof. Aleksandra Biezborodowa. W organizacji uczestniczyli członkowie Moskiewskiej Narodowo-Kulturalnej Autonomii Polaków „Dom Polski”.

W prezydium były obecne prezes FPANK „Kongres Polaków w Rosji” Halina Subotowicz-Romanowa, doradca dyrektora „Domu Narodów Rosji” Mehriban Eldar qızı Sadıqova, a także prorektor RGGU ds. współpracy międzynarodowej prof. Wiera Zabotkina. W słowie wstępnym skierowanym do uczestników dyktanda podkreślono, że imprezy takie jak ta mają istotne znaczenie dla pogłębienia znajomości języka polskiego w Rosji, ale pokazują również, że mniejszości narodowe w tym kraju mają możliwość zachowania swojej tożsamości i języka ojczystego.

Dyktando pisało około dwustu osób w każdej grupie wiekowej. Byli obecni studenci slawistyki, moskiewscy Polacy, miłośnicy polszczyzny i polskiej kultury. Tekst dyktanda odczytany z dużym artyzmem przez p. Halina Subotowicz-Romanową był w tym roku poświęcony opisom przyrody w mickiewiczowskim „Panu Tadeuszu”.

Po napisaniu dyktanda i przerwie na kawę odbył się odczyt o Adamie Mickiewiczu przygotowany i wygłoszony przez Anastazję Władimirską i recytacja wierszy wielkiego poety, w której wzięło udział około dwudziestu osób, a następnie uroczyste wręczenie nagród ufundowanych przez Ambasadę RP w Rosji.

Komisja sprawdzająca na czele z przewodniczącą p. Antoniną Szmielową i sekretarz p. Eweliną Szyszkową wyłoniła zwycięzców:

1. miejsce — Stanisław Szurygin
2. miejsce — Anna Jewtiuszkina
3. miejsce — Eugeniusz Sokow

Odznaczono również prace następujących uczestników:

Helena Ambarcumowa
Anastazja Awdosjewa
Andrzej Łukjański
Tatiana Maksimienko
Oleg Michin
Helena Łobanowa
Ksenia Niekrasowa
Anna Repsza
Nadieżda Pieczonkina
Eugenia Szotina
Anton Szczemielinin
Anastazja Zienkowa

Nagrody specjalne otrzymały dzieci biorące udział w Dyktandzie:

Marek Antufjew
Oleg Żurawlow
Mikołaj Nazarow
Maria Nazarowa
Katarzyna Szmielowa
Marina Moskalowa

Wszyscy uczestnicy dostali pamiątkowe dyplomy.

Projekt finansowany ze środków Kancelarii Prezesa Rady Ministrów w ramach konkursu Polonia i Polacy za Granicą 2022


Redakcja strony: dr hab Sergiusz Leończyk, dr Artiom Czernyszew

"Publikacja wyraża jedynie poglądy autora/ów i nie może być utożsamiana z oficjalnym stanowiskiem Kancelarii Prezesa Rady Ministrów".
Skontaktuj się z nami
Kliknij aby przeładować
Wymagane jest wypełnienie wszystkich pól oznaczonych gwiazdką *.

Organizacje