Barbórka. Dzień Górnika

 

Święto górnika, w Polsce obchodzone jest dnia 4 grudnia. Jest to też dzień imienin świętej Barbary z Nikomedii, patronki trudnej pracy.

Młody górnik dziarsko skacze
kilofem wywijo
potem ciungnie piwo z kufla
czas mu dziarsko mijo...
dziewuch trochę zbałamuci
może się zakocha
do chałupy swoi wróci
da mu zupy Gocha....

wiersz pana Ireneusza
ze Stawu Kunowskiego

Najpierw modlitwa

W tradycji górniczej, Barbórka zawsze rozpoczyna się modlitwą w kaplicach, które usytuowane są w każdej kopalni. Następnie po wykonanej szychcie, górnicy wraz z orkiestrą, maszerują po ulicach tych dzielnic Śląska, gdzie najwięcej mieszka górniczej braci.

Święta Barbara

Barbara jest uznana za świętą oraz za męczennicę. Wywodziła się ona z pogańskiej rodziny z Heliopolis. Ojciec Barbary Dioskuros,wysłał ją na naukę do Nikomedii. Tam zetknęła się ona z chrześcijaństwem i propagowaniem wśród ludzi Ewangelii. Gdy Dioskuros dowiedział się, że Barbara została gorliwą wyznawczynią Jezusa i jego nauk, chciał ją siłą zmusić do wyparcia się chrześcijaństwa.

Przeciw córce i Bogu

Gdy to nie poskutkowało, Dioskuros doniósł na córkę do władz Heliopolis. Została ona zatem uwięziona w wieży, gdzie miał przed śmiercią objawić się jej anioł. Mimo wszystko, została ona ścięta mieczem około roku 305 w Nikomedii, podczas prześladowań chrześcijan za czasów panowania cesarza Maksymiliana.

Zwyczaje barbórkowe

Istnieje legenda, według której święta Barbara, uciekając przed ojcem schroniła się w skale, która się przed nią rozstąpiła kryjąc w ten sposób dziewczynę. W tradycji polskiej, w święto św. Barbary wkłada się ziarnka zboża i gałązki czereśni lub wiśni do wody, które mają zakwitnąć na Boże Narodzenie jako zwiastuny szczęścia. Przed rozpaleniem w piecu węglem, jako wytworem pracy górniczej w wielu polskich domach odmawiała cała rodzina modlitwę Ojcze Nasz. Śpiewano także pieśni o świętej Barbarze, aby w ten sposób uprosić wszystkim łaskę zdrowia i szczęścia w nadchodzącym Nowym Roku.

Ewa MICHAŁOWSKA-WALKIEWICZ

Projekt finansowany ze środków Kancelarii Prezesa Rady Ministrów w ramach konkursu Polonia i Polacy za Granicą 2022


Redakcja strony: dr hab Sergiusz Leończyk, dr Artiom Czernyszew

"Publikacja wyraża jedynie poglądy autora/ów i nie może być utożsamiana z oficjalnym stanowiskiem Kancelarii Prezesa Rady Ministrów".
Skontaktuj się z nami
Kliknij aby przeładować
Wymagane jest wypełnienie wszystkich pól oznaczonych gwiazdką *.

Organizacje