Jubileusz zespołu „Syberyjski Krakowiak”

 

17 grudnia na scenie republikańskiego Centrum Twórczości Narodowej im. S.P. Kadyszewa w Abakanie odbył się koncert wigilijny z okazji 25-lecia polonijnego zespołu folklorystycznego „Syberyjski Krakowiak”.

Koncert składał się z dwóch części. W pierwszej części widzowie zapoznali się z polskimi tradycjami wigilijnymi, kolędami i tańcami, powiązanymi z zimowymi tradycjami. Druga część z kolei została poświęcona bezpośrednio jubileuszowi zespołu „Syberyjski Krakowiak”. Zespół ten funkcjonuje już od 25 lat, rozwija się i błyszczy na scenach nie tylko republiki Chakasji, ale również poza jej granicami.

Tradycyjnie koncert rozpoczął się od mowy powitalnej Prezesa Zarządu „Polonii” Mariny Kożewnikowej, która również jest kierownikiem zespołu. Później zespół zatańczył powitalnego poloneza. W programie znalazły się walc, suita tańców kaszubskich i krakowiak.

Młodsza grupa, w której tańczą dzieci w wieku od 6 do 10 lat, wykonała taniec „Krakowiaczek”, „Zoo na wesoło” i po raz pierwszy został zaprezentowany taniec „Rok and roll”, który dzieci zaadresowały swoim mamom.

Zespół nie przypadkowo jest uważany za zespół rodzinny i to było widać tym razem na scenie. Małżonkowie Maria i Daniił Jakowlewy zatańczyli romantyczny walc, natomiast matka Tatiana Kowal i jej syn Danił Kurachtin zatańczyli wesoły i dynamiczny taniec rzeszowski.

Widzowie zobaczylirównież dwa krótkie wideo filmy o Bożym Narodzeniu w „Polonii” Republiki Chakasji oraz o historii powstania i dzisiejszych czasach zespołu „Syberyjski Krakowiak”. Filmy zostały przygotowane przez dyrektorkę Szkoły języka i kultury polskiej Olgę Siedych.

Następnie na scenie zabrzmiało swoimi bajecznymi głosami trio „Krakowianka” pod kierownictwem Natalii Markiewicz. Dziewczyny wykonały pieśni wigilijne „LulajżeJezuniu”, znaną na całym świecie „Cichą noc” oraz ludowe piosenki polskie „Oj, zagraj mi muzyko”, „To i hola”.

Podczas przerwy pomiędzy pierwszą i drugą częścią widzowie mieli możliwość zapoznać się z wystawą polskiego rękodzieła, przygotowaną przez Olgę Siedych. Członkini „Polonii” Olga i Tatiana Jewdokimowe razem z Prezes Mariną Kożewnikową przygotowały degustację dań polskiej kuchni: bigos, makowiec, placek mazowiecki z jabłkami, pączki po warszawsku, faworki, smalec z grzybami i kompot wiśniowy. Wszyscy mieli możliwość spróbować tych smacznych dań!

Na koncercie byli również goście z sąsiedniego regionu — Kraju Krasnojarskiego. Polonijny zespół wokalny „Czerwone Jagody” z Minusińska pod kierownictwem Olgi Kostinej zaśpiewał starą wigilijną pieśń z XVII wieku „A wczoraj z wieczora”. Natomiast zespół choreograficzny „Wesołe obcasiki” z Minusińska pod kierownictwem Tatiany Klusowej zatańczył tańce „Rzeszowianka” i „Zima”.

Na koncercie obecny był kierownik Oddziału z Ministerstwa polityki narodowościowej Republiki Chakasji Dmitrij Majnogaszew, który złożył życzenia jubileuszowe w imieniu ministra oraz wręczył listy gratulacyjne aktywnym członkom zespołu.

W finale koncertu zespół „Syberyjski Krakowiak” zatańczył suitę tańców góralskich, która bardzo podobała sięwidzom. Na koniec spotkania był wniesiony ogromny tort dla członków zespołu i widzów.

Wszyscy uczestnicy zespołu otrzymali pamiątki — koszulki z logotypem zespołu.

Sto lat dla Zespołu „Syberyjski Krakowiak”!

Olga SIEDYCH
Zdjęcia: Olga Fomina i Sergiusz Nemkow

O zespole

Zespół „Syberyjski Krakowiak” — zespół polskiej pieśni i tańca, został założony w syberyjskim mieście Abakan w listopadzie 1997 r. Zespół powstał jako dziecięcy zespół choreograficzny, działający przy Kulturalno-Narodowej Organizacji Społecznej “Polonia” Republiki Chakasji. Zespół założyła i kierowała nim do 2001 r. Julia Skidan. Od 2000 r. skład zespołu stanowią trzy grupy choreograficzne: grupa młodsza -„Syberyjski Krakowiaczek” (7–12 lat), grupa średnia (12–15 lat) oraz grupa dorosła — „Syberyjski Krakowiak” (w tym rodzice dzieciuczestniczących w zespole). Przy zespole powstaje grupa wokalna „Krakowianka”(kierownik Helena Władimirowa).

Zespół „Syberyjski Krakowiak” najczęściej wśród polonijnych zespołów reprezentował Polonię rosyjską w XII, XIII, XIV i XVII Światowym Festiwalu Zespołów Polonijnych w Rzeszowie (2002, 2005, 2008, 2014).

Również grupa dziecięca „Syberyjski Krakowiaczek” brała udział w Polonijnym Festiwalu Dziecięcych Zespołów Folklorystycznych w roku 2007.

W roku 2006 po specjalnym koncercie egzaminacyjnym zespół otrzymał tytuł kwalifikacyjny jako Zespół Ludowy Folklorystyczny Polskiej Pieśni i Tańca „Syberyjski Krakowiak”, na stałe uformował się również repertuar zespołu. Składa się on obecnie z pieśni i tańców regionów Polski: Kurpiowskiego, Kaszubskiego, Lubelskiego, Rzeszowskiego, Mazurskiego, Śląskiego i Krakowskiego. Oprócz tego w repertuarze zespołu zostały wprowadzone następujące tańce: mazur, polonez, kujawiak, oberek oraz ludowe pieśni i tańce Chakasów i Rosjan-Sybiraków.

Na początku września 2009 r. zespół został zaproszony z autorskim programem „Dożynki” przez Stowarzyszenie „Wiedeń-Kraków” (Prezes Zofia Beklen) na koncerty w Austrii.

W latach 2007–2014 zespół z koncertami odwiedził wiele ośrodków polonijnych w całej Rosji od Ułan Ude, Irkucka, Tomska, Omska do Krasnodaru, Ufy, Jekaterynburga i Orenburga.

Na zaproszenie Ogólnopolskiej Federacji Stowarzyszeń Sybirackich zespół kilkakrotnie odwiedził z koncertami Wrocław i Jelenią Górę.

Dzięki Stowarzyszeniu „Wspólnota Polska” odbyły się również koncerty zespołu w Krakowie, Lublinie, Łomży, Białymstoku, Warszawie i w Pułtusku.

„Syberyjski Krakowiak” został dwukrotnym laureatem Międzynarodowego Festiwalu narodowościowych zespołów folklorystycznych w Węgorzewie (2012, 2015).

Również zespół brał udział w IX edycji Międzynarodowego Festiwalu Folklorystycznego „Świat pod Kyczerą”(2016 r.).

Dwukrotnie zespół reprezentował Polonię rosyjską na 17. (2011 r.) i na 25. (2019) Festiwalach Kultury Kresowej w Mrągowie.

W lipcu 2018 r. zespół brał udział w II Międzynarodowym Festiwalu Konkursie „Mewa” w nadmorskiej miejscowości Rowy koło Słupska.

W latach 2017–2020 zespół stwarza bardziej mobilną grupę wyjazdową pod nazwą „Krakowiacy”, która łączy choreografię i wokal (kierownik Helena Władimirowa). W 2017 r. koncertowała ta grupa podczas Sierpniowego Jarmarku w Jenisejsku w Kraju Krasnojarskim, natomiast we wrześniu w stolicy Republiki Ałtaj — Gornoałtajsku. Oprócz tego niejednokrotnie uczestniczyła w Dniach Kultury Polskiej w Krasnojarsku.

Koncerty zespołu "Syberyjski Krakowiak" są częścią dorocznego Festiwalu Kultury Polskiej w Południowej Syberii. W 2018 r. zespół z cyklem koncertów i prelekcji „Syberyjskie drogi do niepodległości”, odwiedził kilka miejscowości, zamieszkałych przez potomków Polaków w Południowej Syberii.

Dofinansowanie zespołu odbywa się dzięki pomocy Senatu RP, a obecnie przez Kancelarię Prezesa Rady Ministrów przekazywanej przez Fundację „Pomoc Polakom na Wschodzie” i Stowarzyszenie „Wspólnota Polska”.

Po wyjeździe z Abakanu Julii Skidan przez prawie 10 lat zespołem „Syberyjski Krakowiak” kierowała zawodowa choreografka Natalia Buszujewa, która ukończyła Studium Folklorystyczne dla Instruktorów Zespołów Polonijnych pod kierownictwem Stanisława Leszczyńskiego. Później zespołem oraz grupą dziecięcą „Syberyjski Krakowiaczek” kierowali Katarzyna Fiodorowa, Anastazja Filippowa, Olga Użakina, Natalia Wołkowa, Marina Razkaszczykowa, Julia Iwanowa, Anna Samykina i Aleksander Czerkasow.

Obecnie kierownikiem zespołu jest zawodowa choreografka, Prezes Zarządu Kulturalno-Narodowej Organizacji Społecznej „Polonia” w Republice Chakasji Marina Kożewnikowa-Stankowska.

Sergiusz LEOŃCZYK

Projekt finansowany ze środków Kancelarii Prezesa Rady Ministrów w ramach konkursu Polonia i Polacy za Granicą 2022


Redakcja strony: dr hab Sergiusz Leończyk, dr Artiom Czernyszew

"Publikacja wyraża jedynie poglądy autora/ów i nie może być utożsamiana z oficjalnym stanowiskiem Kancelarii Prezesa Rady Ministrów".
Skontaktuj się z nami
Kliknij aby przeładować
Wymagane jest wypełnienie wszystkich pól oznaczonych gwiazdką *.

Organizacje