Jubileusz 180-lecia urodzin Marii Konopnickiej


 

      11 grudnia 2022 roku o godz. 13:00 w Centralnej Bibliotece Miejskiej odbył się wieczór literacko-muzyczny, poświęcony 180-leciu urodzin Marii Konopnickiej „Siej ziarno piękne...”.


        Organizatorem imprezy było OROO Polskie Towarzystwo kulturalno-oświatowe „Rodzina”.
Prowadzącą imprezę była Pani Zosia Alimowa, nauczycielka języka rosyjskiego i literatury w Omskiej szkole powszechnej nr. 135, która opowiedziała o życiu i twórczości Marii Konopnickiej. Zaprezentowano serię zdjęć z jej życia umieszczonych na dużym ekranie. 
W programie wieczoru zabrzmiały utwory poetyckie w recytowaniu działaczy stowarzyszenia: „Rota” (Halina Kowzałowa), „Warszawa”(Darja Mżelska), „Kubek” (Larisa Sugoniak), „Wieronija” (Lina Swiderska).
Zabrzmiały piosenki do wierszy Marii Konopnickiej w wykonaniu członków zespołu wokalno-instrumentalnego „Skowroneczki”, który wielokrotnie uczestniczył w międzynarodowych festiwalach poezji Marii Konopnickiej w Przedborzu. Zespół „Skowroneczki” został laureatem tego Konkursu (I, II, III stopnia i Grand Prix) w latach 2011, 2012, 2018. 
Na tym wieczoru w wykonaniu zespołu zabrzmiały piosenki do wierszy Marii Konopnickiej „Czarna jaskółka”, „Jesienią” (wokalistka Katarzyna Derewjankina), a także piosenki „Pieśń o domu”, „O czym śpiewa ptaszek” w wykonaniu członkini stowarzyszenia Oksany Ruzimowej.
Pracownicy Biblioteki przygotowali wybór najciekawszych utworów z serii dzieł Marii Konopnickiej zaprezentowanej w formie mini wystawy.

 

Walentyna SZMAKOWA,
prezes Stowarzyszenia Rodzina

 

 

Projekt finansowany ze środków Kancelarii Prezesa Rady Ministrów w ramach konkursu Polonia i Polacy za Granicą 2022


Redakcja strony: dr hab Sergiusz Leończyk, dr Artiom Czernyszew

"Publikacja wyraża jedynie poglądy autora/ów i nie może być utożsamiana z oficjalnym stanowiskiem Kancelarii Prezesa Rady Ministrów".
Skontaktuj się z nami
Kliknij aby przeładować
Wymagane jest wypełnienie wszystkich pól oznaczonych gwiazdką *.

Organizacje