Z nastaniem Nowego Roku wszyscy życzymy sobie tego co najlepsze, a przede wszystkim zdrowia i szczęścia. Już w dawnej Polsce sądzono, że jakie pierwsze dni stycznia taki i Nowy Rok. Zatem właśnie korzystając z karnawału, wszyscy się weselili urządzając radosne spotkania towarzyskie, kuligi i zabawy.
Rok dobrych myśli
Zawsze uważano, że kolejny rok będzie rokiem dobrych myśli, wyciszenia i wiary w to, że spełni się nasze najskrytsze marzenie. Pamiętać należy, że takie pozytywne nastawienie dopomaga naszemu losowi spełniać to o czym marzymy i za czym tęsknimy. W dwudziestoleciu międzywojennym uważano, że kolejny rok naszej niepodległości będzie sprzyjał naszym miłosnym uniesieniom, a przede wszystkim zasobności naszego portfela. Co bogatsi ludzie udawali się do wróżek, aby mieć pewność tego co przyniesie ze sobą nastanie nowego czasu.
Wieczorki styczniowe
Często też ludzie spotykali się na tak zwanych wieczorkach styczniowych, gdzie serwowana była kawa, gorąca herbata ale przede wszystkim dobra muzyka lub literatura. Zapraszano zatem kogoś ze znanego kręgu literackiego, kto pisał wiersze lub też potrafił zagrać kilka łatwo wpadających w ucho kawałków muzycznych. Zawsze bowiem wierzono, że doborowe towarzystwo i muzyka poprawią sprawy dotyczące zdrowia, ogólnie pojętej witalności, co doda energii do niezwykłych osiągnięć zawodowych, podróżniczych i tych po prostu związanych z życiem.
Przyjęcia i spotkania
Większość z ludzi współczesnego czasu, przez prawie cały styczeń skupia się na organizowaniu przyjęć i spotkań. Wiele osób przypomina sobie o starych znajomych, z którymi odnowią zakurzone już stosunki. Wiele też osób odda się modlitewnej kontemplacji i szukaniu obecności Boga w tym życiu i w tym świecie.
Spotkania patriotyczne
Z początkiem roku, w XIX stuleciu Polacy pamiętający powstanie styczniowe, właśnie w tym miesiącu urządzali sobie spotkania patriotyczne. Na nich to właśnie wspominano gorący zryw Polaków w 1863 roku mimo, że nie przyniósł on upragnionej wolności. Na takich spotkaniach raczono się mocniejszymi trunkami, które bardziej rozwiązywały języki zapalonych patriotów, rozbudzając ich pomysły na odzyskanie wolności.
Wyjazdy do ciepłych krajów
Niektórzy korzystając z niższej temperatury w styczniu, udają się na wyjazdy do gorących krajów, aby tam nabrać wigoru na kolejne miesiące roku. Niektórzy zaś uważali, że najpiękniejszymi terenami są te, które należą do granic Polski, dlatego też z początkiem roku zwiedzano polskie góry, większe miasta a w nich pałace i dwory, które niejednokrotnie związane były z bytnością w nich ważnych osobistości kultury polskiej.
Ewa MICHAŁOWSKA-WALKIEWICZ