Dzień Języka Ojczystego i Tłusty Czwartek w Moskwie

19 lutego 2023 roku w Domu Narodów Rosji odbyło się spotkanie Moskiewskiej Narodowo-Kulturalnej Autonomii Polaków „Dom Polski”. Ponieważ w połowie lutego tradycyjnie obchodzimy Międzynarodowy Dzień Języka Ojczystego i Tłusty Czwartek, niedzielne spotkanie było swoistym połączeniem tych świąt.

Zebranych przywitała prezes „Domu Polskiego” Ewelina Szyszkowa. Głos zabrał też kierownik Wydziału Konsularnego Ambasady RP w Rosji Sławomir Łuczak, który podkreślił wyjątkową rolę języka ojczystego jako spoiwa narodu i wyznacznika tożsamości. Podziękował za pielęgnowanie polskich tradycji i zapewnił o wsparciu spraw polonijnych przez Ambasadę.

W koncercie, który stanowił pierwszą część spotkania, wzięli udział członkowie „Domu Polskiego” w różnym wieku. Recytowano wiersze polskich poetów, były występy muzyczne i tańce. Kilka numerów przygotowały mieszkające w Moskwie polskie rodziny.

Po koncercie uczestnicy i widzowie udali się do stołów by podzielić się wrażeniami i skosztować pączków, faworków oraz innych wypieków.

Stanisław SZURYGIN
Zdjęcia: Jerzy Kunicki, Wasyl Ryczkow-Makiejew

Projekt finansowany ze środków Kancelarii Prezesa Rady Ministrów w ramach konkursu Polonia i Polacy za Granicą 2022


Redakcja strony: dr hab Sergiusz Leończyk, dr Artiom Czernyszew

"Publikacja wyraża jedynie poglądy autora/ów i nie może być utożsamiana z oficjalnym stanowiskiem Kancelarii Prezesa Rady Ministrów".
Skontaktuj się z nami
Kliknij aby przeładować
Wymagane jest wypełnienie wszystkich pól oznaczonych gwiazdką *.

Organizacje