Wizyta Ambasadora polskiego do permskich Polaków

18 lutego 2023 r. w siedzibie Permskiego Muzeum Krajoznawczego Ambasador Krzysztof Krajewski spotkał się z Polonią z Permskiej Regionalnej Organizacji Społecznej „Polskie Centrum Narodowo-Kulturalne”. Pani Prezes Helena Koniuchowa poinformowała o Polakach w Permie oraz wybitnych postaciach, które wniosły znaczący wkład w rozwój miasta po Powstaniu Styczniowym.

Spotkanie było kolejnym punktem obchodów 160. rocznicy Powstania Styczniowego z udziałem Ambasadora w mieście Perm, które z powodu swej historii i materialnych znaków polskiej obecności stanowi prawdziwe centrum inicjatyw dedykowanych zrywowi roku 1863 w moskiewskim okręgu konsularnym.

Tegoż dnia Ambasador Rzeczypospolitej Polskiej Krzysztof oddał hołd spoczywającym na Cmentarzu Jegoszichińskim uczestnikom zrywu niepodległościowego.

W ramach uroczystości na permskiej nekropolii Ambasador uczcił pamięć ofiar terroru stalinowskiego, złożył kwiaty i zapalił znicz pod Pomnikiem Ofiar Represji Politycznych.

Ambasador złożył kwiaty pod pomnikiem upamiętniającym polskich zesłańców po Powstaniu Styczniowym z lat 1864–66 w Permie oraz zapalił znicze na mogiłach Polaków.

W związku z obchodzonym 27 stycznia Międzynarodowym Dniem Pamięci o Ofiarach Holokaustu Ambasador odwiedził żydowską część Cmentarza Jegoszichińskiego, gdzie zapalił symboliczny znicz pochowanym tam członkom permskiej społeczności żydowskiej.

Ambasadorowi Krzysztofowi Krajewskiemu i moskiewskiej delegacji podczas uroczystości na Cmentarzu Jegoszichińskim towarzyszyli przedstawiciele Polonii permskiej.

19 lutego 2023 r. Ambasador Rzeczypospolitej Polskiej Krzysztof Krajewski wspólnie z przedstawicielami Polonii uczestniczył we mszy świętej w intencji Powstańców Styczniowych odprawionej przez ojca DmirijaNowosieleckiego w kościele pw. Niepokalanego Poczęcia Najświętszej Marii Panny w Permie.

Inf. Związku Organizacji Polskich „Jedność”

Projekt finansowany ze środków Kancelarii Prezesa Rady Ministrów w ramach konkursu Polonia i Polacy za Granicą 2022


Redakcja strony: dr hab Sergiusz Leończyk, dr Artiom Czernyszew

"Publikacja wyraża jedynie poglądy autora/ów i nie może być utożsamiana z oficjalnym stanowiskiem Kancelarii Prezesa Rady Ministrów".
Skontaktuj się z nami
Kliknij aby przeładować
Wymagane jest wypełnienie wszystkich pól oznaczonych gwiazdką *.

Organizacje