Wystawa w Sankt Petersburgu

27 kwietnia, w 80. rocznicę ucieczki z niemieckiego nazistowskiego obozu Auschwitz rotmistrza Witolda Pileckiego w Teatrze Interierowym w Sankt Petersburgu została otwarta wystawa „Ruch oporu w KL Auschwitz” udostępniona przez Muzeum Auschwitz, dzięki staraniom Konsulatu Generalnego RP i Instytutu Polskiego w Sankt Petersburgu. Wystawę otworzył Konsul Generalny RP Grzegorz Ślubowski. Obecni byli przedstawiciele korpusu dyplomatycznego, petersburskiego Memoriału., p.o. dyrektora Instytutu Polskiego Joanna Ślubowska.

Ekspozycja ukazuje historię ruchu oporu w niemieckim nazistowskim obozie koncentracyjnym i zagłady Auschwitz tworzonego przez polskich więźniów wojskowych i cywilnych — m.in. działalność rotmistrza Witolda Pileckiego oraz powołanego przez niego Związku Organizacji Wojskowej, innych polskich komórek konspiracyjnych, które tworzyli reprezentanci różnych środowisk politycznych, jak również działania podejmowane przez więźniów z innych krajów.

Rotmistrz Witold Pilecki urodził się w Ołońcu w Karelii 13.05.1901 r.

Fot. E. Martynowicz

Projekt finansowany ze środków Kancelarii Prezesa Rady Ministrów w ramach konkursu Polonia i Polacy za Granicą 2022


Redakcja strony: dr hab Sergiusz Leończyk, dr Artiom Czernyszew

"Publikacja wyraża jedynie poglądy autora/ów i nie może być utożsamiana z oficjalnym stanowiskiem Kancelarii Prezesa Rady Ministrów".
Skontaktuj się z nami
Kliknij aby przeładować
Wymagane jest wypełnienie wszystkich pól oznaczonych gwiazdką *.

Organizacje