Konferencja o Syberii w Rzeszowie

III Międzynarodowa Interdyscyplinarna Konferencja Naukowa „Syberia — tradycje i obyczaje ludności” odbyła się w Rzeszowie 28 kwietnia 2023 r. Organizatorami konferencji wystąpiły: Slawistyczne Koło Naukowe, oraz Instytut Neofilologii, Katedra Rusycystyki Uniwersytetu Rzeszowskiego.

Motywem przewodnim wystąpień były tradycje i obyczaje bardzo zróżnicowanej etnicznie w tym regionie ludności. Tematy referatów dotyczyły szeroko rozumianych obrazów Syberii (Kaukazu, Kazachstanu) w literaturze, języku, kulturze.

W programie konferencji oprócz referatów naukowych odbyły się m. in. spotkania z podróżnikami, którzy opowiedzieli o wyprawie do Kazachstanu.

Organizatorzy przewidują druk artykułów w tomie pokonferencyjnym. Dotychczas ukazały się dwie monografie tematyczne: „Syberia — historia i ludzie” (2018) oraz „Syberia. Przeszłość i teraźniejszość” (2020), będące podsumowaniem I i II Międzynarodowej Interdyscyplinarnej Konferencji o Syberii zorganizowanej przez Slawistyczne Koło Naukowe.

Pismo „Rodacy” i portal www.rodacynasyberii.pl zaprezentowała podczas swego referatu „Polacy na Syberii — dawniej i dziś” doktorantka Uniwersytetu Przyrodniczo-Humanistycznego mgr Marta Czerwieniec-Ivasyk (na zdjeciu na dole).

Red.

Na zdjęciach u góry: student Mikołaj Szewczyk z UE w Katowicach z referatem „Barwy Syberii — geografia i historia”, śpiewa Bożena Kopoczyńska — opiekun Koła Naukowego Matrioszka z UE w Katowicach.

Projekt finansowany ze środków Kancelarii Prezesa Rady Ministrów w ramach konkursu Polonia i Polacy za Granicą 2022


Redakcja strony: dr hab Sergiusz Leończyk, dr Artiom Czernyszew

"Publikacja wyraża jedynie poglądy autora/ów i nie może być utożsamiana z oficjalnym stanowiskiem Kancelarii Prezesa Rady Ministrów".
Skontaktuj się z nami
Kliknij aby przeładować
Wymagane jest wypełnienie wszystkich pól oznaczonych gwiazdką *.

Organizacje