Spotkanie z Polonią w Moskwie

13 maja 2023 r. Ambasador Krzysztof Krajewski, któremu towarzyszyli konsulowie Anna Domska-Łuczak i Sławomir Łuczak, wziął udział w uroczystym spotkaniu z okazji Święta Narodowego Trzeciego Maja, Dnia Polonii i Polaków za granicą i Dnia Flagi Rzeczypospolitej Polskiej organizowanym przez Dom Polski w Moskwie. Wydarzenie zgromadziło liczne grono Polonii moskiewskiej.

W swym wystąpieniu Ambasador przekazał zebranym najlepsze życzenia z okazji świąt majowych. Wskazał, że fundamentem dla uchwalenia Ustawy Rządowej z dnia 3 maja 1791 roku była jedność narodu. Podkreślił, że ta sama jedność stanowi dziś o sile Polonii i Polaków za granicą. Jest istotnym warunkiem dla pielęgnowania polskiego języka, tradycji i kultury narodowej, zwłaszcza w obecnych niełatwych i niepewnych czasach. Wyraził słowa szacunku, uznania i wdzięczności dla wszystkich Rodaków w Rosji, którzy pomimo przeciwności i utrudnień trwają w polskości i pozostają jej wierni.

Bogaty program wydarzenia obejmował wykonania pieśni patriotycznych, powstańczych i ludowych w wykonaniu zespołu „Baśki”, chóru „Skowronki”, popisy pianistyczne prezentujące muzykę Fryderyka Chopina oraz muzykę popularną, a także scenki nt. Konstytucji 3 maja oraz odwołujące się do fundamentalnych i bliskich sercu każdego Polaka pojęć Wolności, Narodu i Ojczyzny. W występ zaangażowali się również przedstawiciele najmłodszego pokolenia Polonii, którzy opiewali Polskę poezją, śpiewem i muzyką.

W zgodnej opinii uczestników dzisiejszej uroczystości różnorodność i bogactwo repertuaru oraz poziom artystyczny prezentowany przez polonijnych wykonawców nikogo nie pozostawiły obojętnym i stały na wysokim poziomie. Rodzinna atmosfera wydarzenia dostarczyła zebranym wielu wzruszeń i radości na przekór niełatwym czasom.

Informacja i zdjęcia
Ambasady RP w Moskwie

Projekt finansowany ze środków Kancelarii Prezesa Rady Ministrów w ramach konkursu Polonia i Polacy za Granicą 2022


Redakcja strony: dr hab Sergiusz Leończyk, dr Artiom Czernyszew

"Publikacja wyraża jedynie poglądy autora/ów i nie może być utożsamiana z oficjalnym stanowiskiem Kancelarii Prezesa Rady Ministrów".
Skontaktuj się z nami
Kliknij aby przeładować
Wymagane jest wypełnienie wszystkich pól oznaczonych gwiazdką *.

Organizacje