X lat kościoła w Abakanie

28 maja w parafii Zesłania Ducha Świętego w Abakanie uroczyście obchodzono 3 święta — Zesłanie Ducha Świętego, X rocznicę poświęcenia budynku kościoła oraz wprowadzenie proboszcza ojca Radosława Kwarcińskiego do stopnia dekana Dekanatu Krasnojarskiego.

Świąteczną mszę konsekrował biskup ordynariusz Diecezji Świętego Józefa w Irkucku Cyryl Klimowicz.

Uroczystość zakończono w milej rodzinnej atmosferze wspólnym piknikiem.

Olga SIEDYCH

O diecezji i parafii

Diecezja Świętego Józefa w Irkucku (łac. Dioecesis Ircutscana Sancti Iosephi; ros. Епархия Святого Иосифа в Иркутске) — diecezja Kościoła rzymskokatolickiego w Rosji.

13 kwietnia 1991 roku bullą papieską Iam pridem Decesso z terytorium wydzielonego z diecezji władywostockiej i archidiecezji mohylewskiej powstała Administratura apostolska Syberii, której pierwszym administratorem apostolskim został Joseph Werth.

W 1999 roku nastąpił podział administratury na część Zachodnią — ze stolicą we Nowosybirsku oraz część Wschodnią ze stolicą w Irkucku. Ordynariuszem Administratury Południowej został mianowany polski misjonarz, werbista — Jerzy Mazur.

11 lutego 2002 r. Jan Paweł II bullą papieską In beati Petri podniósł administraturę do rangi diecezji nadając jej nazwę Diecezja Świętego Józefa w Irkucku.

Parafia Zesłania Ducha Świętego w Abakanie — rzymskokatolicka parafia znajdująca się w Abakanie, w diecezji Świętego Józefa w Irkucku, w dekanacie krasnojarskim, w Rosji. Parafia obejmuje w całości Chakasję i Tuwę — łącznie 232 110 km2.

Katolicy pojawili się w Chakasji w XIX w. W latach 50. XX w., po zwolnieniu z łagrów, w Abakanie zamieszkał Polak, obywatel USA o. Walter Ciszek SI, który pracował na tutejszym lotnisku. W 1963 został wymieniony na sowieckich szpiegów i wyjechał do Stanów Zjednoczonych.

Wspólnota odrodziła się po upadku Związku Radzieckiego. Podstawę wspólnoty katolickiej tworzą potomkowie Polaków, Łotyszy (Łatgalczyków), Niemców oraz przedstawiciele innych narodów zamieszkujących Chakasję.

 Od 1993 r. do Abakanu dojeżdżali księża. 29 czerwca 1994 r. zarejestrowano parafię. Początkowo msze święte odprawiane były w mieszkaniach prywatnych, a następnie w zakupionym dla potrzeb parafii mieszkaniu w bloku. Od sierpnia 2004 w Abakanie na stałe rezyduje kapłan katolicki. W 2005 zakupiono dom, w którym urządzono kaplicę. W latach 2011–2013 zbudowano kościół, który konsekrował 14 lipca 2013 r. biskup diecezji Świętego Józefa w Irkucku Cyryl Klimowicz.

Projekt finansowany ze środków Kancelarii Prezesa Rady Ministrów w ramach konkursu Polonia i Polacy za Granicą 2022


Redakcja strony: dr hab Sergiusz Leończyk, dr Artiom Czernyszew

"Publikacja wyraża jedynie poglądy autora/ów i nie może być utożsamiana z oficjalnym stanowiskiem Kancelarii Prezesa Rady Ministrów".
Skontaktuj się z nami
Kliknij aby przeładować
Wymagane jest wypełnienie wszystkich pól oznaczonych gwiazdką *.

Organizacje