Rocznica memoriału w Katyniu

28 lipca przypada 23. rocznica otwarcia Memoriału Katyńskiego. Ambasador Krzysztof Krajewski wraz ze współpracownikami złożył wizytę w Katyniu, aby oddać hołd ofiarom stalinowskich represji politycznych.

Ambasador złożył kwiaty na Polskim Cmentarzu Wojennym, gdzie spoczywają ofiary mordu katyńskiego — ponad 4400 jeńców obozu w Kozielsku, zamordowanych w 1940 r. w Smoleńsku.

Memoriał Katyński jest wspólnym miejscem tragicznych wydarzeń, morderstw nie tylko polskich oficerów, ale także tysięcy niewinnych ofiar — obywateli b. Związku Sowieckiego.

Ambasador Krzysztof Krajewski pokłonił się przed krzyżem prawosławnym, oddając w ten sposób szacunek wspólnej wierze chrześcijańskiej. Klękając przed krzyżem Ambasador w swych myślach był na Cmentarzu Ofiar NKWD w Lewaszowie pod Sankt Petersburgiem, gdzie w niejasnych okolicznościach w ostatnich dniach usunięto nagrobek z krzyżem upamiętniającym polskie ofiary stalinowskich represji politycznych.

W swoim wystąpieniu okolicznościowym na zakończenie uroczystości, zwracając się do licznie zgromadzonej Polonii, Ambasador odniósł się do szczególnej postaci pilotki, podporucznik Janiny Lewandowskiej, jedynej kobiety, która została zamordowana w zbrodni katyńskiej. Ambasador przypomniał jej patriotyczny życiorys — poświęcenie dla wolnej Polski. Janina Lewandowska została brutalnie zamordowana strzałem w tył głowy w dniu swoich 32. urodzin.

Ambasador z cała mocą podkreślił, że Federacja Rosyjska oficjalnie przyznała odpowiedzialność reżimu sowieckiego za tę zbrodnię.

Szef polskiej misji dyplomatycznej złożył również kwiaty na rosyjskiej części cmentarza.

W ramach uroczystości katyńskich ojciec Ptolemeusz poprowadził modlitwę.

Informacja
Ambasady RP w Moskwie

Projekt finansowany ze środków Kancelarii Prezesa Rady Ministrów w ramach konkursu Polonia i Polacy za Granicą 2022


Redakcja strony: dr hab Sergiusz Leończyk, dr Artiom Czernyszew

"Publikacja wyraża jedynie poglądy autora/ów i nie może być utożsamiana z oficjalnym stanowiskiem Kancelarii Prezesa Rady Ministrów".
Skontaktuj się z nami
Kliknij aby przeładować
Wymagane jest wypełnienie wszystkich pól oznaczonych gwiazdką *.

Organizacje