W dniu 15 sierpnia — Święto Wojska Polskiego

Dzień Wojska Polskiego, to szczególne święto Sił Zbrojnych Rzeczpospolitej Polskiej. Jest ono obchodzone w dniu 15 sierpnia każdego roku, na pamiątkę zwycięskiej Bitwy Warszawskiej, zwyczajowo zwanej Cudem nad Wisłą.

Bitwa Warszawska

Bitwa Warszawska rozegrana była w 1920 roku, podczas toczącej się wojny polsko-bolszewickiej. W czasie wspomnianej bitwy, żołnierz polski uratował Europę przed rozprzestrzeniającą się nawałą bolszewicką, zwaną zwyczajowo „stalinowską czerwoną zarazą”.

Dzień wolny od pracy

Święto Wojska Polskiego, jest dniem ustawowo wolnym od pracy. W okresie II Rzeczpospolitej obchodzono to święto jako „Dzień Żołnierza”, również dla upamiętnienia zwycięskiej Bitwy Warszawskiej, także w dniu 15 sierpnia. Warto jest wiedzieć, że w dniu 15 sierpnia 1920 roku w godzinach nocnych, pierwsze oddziały 21 Dywizji Górskiej rozpoczęły forsowanie rzeki Wieprz znajdującej się w pobliżu Kocka. Rozpoczęto wówczas kontrofensywę, w wyniku której rozbito wojska rosyjskiego Frontu Zachodniego, znajdującego się pod rozkazami Michaiła Tuchaczewskiego.

Okres międzywojenny

„Dzień Żołnierza”, bardzo uroczyście obchodzono w czasie międzywojnia. Święto to obchodzono aż do roku 1989 pod nazwą Dnia Wojska Polskiego, ale już w dniu 12 października, ku uczczeniu bitwy mającej miejsce pod Lenino z udziałem I Dywizji Piechoty im. Tadeusza Kościuszki. Bitwa ta, była rozegrana w czasie II wojny światowej.

Ustawa sejmowa z dnia 30 lipca 1992 przywróciła obchody Święta Wojska Polskiego w dniu 15 sierpnia każdego roku.

Ewa MICHAŁOWSKA-WALKIEWICZ

Projekt finansowany ze środków Kancelarii Prezesa Rady Ministrów w ramach konkursu Polonia i Polacy za Granicą 2022


Redakcja strony: dr hab Sergiusz Leończyk, dr Artiom Czernyszew

"Publikacja wyraża jedynie poglądy autora/ów i nie może być utożsamiana z oficjalnym stanowiskiem Kancelarii Prezesa Rady Ministrów".
Skontaktuj się z nami
Kliknij aby przeładować
Wymagane jest wypełnienie wszystkich pól oznaczonych gwiazdką *.

Organizacje