Wspominając Mrożka

W dniu 16 sierpnia przypada, 10. rocznica śmierci Sławomira Mrożka — wybitnego polskiego dramatopisarza, — autor m.in. „Tanga” i „Emigrantów”— prozaika, rysownika i intelektualisty.

Urodzony 29 czerwca 1930 r. w Borzęcinie koło Krakowa, bardzo wcześnie rozpoczął współpracę z kilkoma czasopismami, m.in. „Dziennikiem Polskim”, „Szpilkami”, „Nową Kulturą”. Debiut literacki Mrożka stanowiły wydane w 1953 roku zbiory opowiadań: „Opowiadania z Trzmielowej Góry”» oraz «Półpancerze praktyczne». Jego pierwszą sztuką teatralną był wydany w 1958 dramat „Policja”, ale międzynarodową sławę przyniósł mu dramat „Tango” z 1964 r.

Od 1963 r. Mrożek przebywał na emigracji, m.in. we Francji, w Stanach Zjednoczonych, Niemczech, Włoszech i Meksyku. Będąc za granicą, na łamach francuskiej prasy protestował zarówno przeciwko interwencji wojsk Układu Warszawskiego w Czechosłowacji, jak i wprowadzeniu w Polsce stanu wojennego. Do Polski powrócił w 1996 r.

W 2002 przeszedł udar mózgu, którego skutkiem była afazja. Sławomir Mrożek utracił możliwość mówienia i pisania, ale udało mu się odzyskać obydwie te zdolności po trzyletniej terapii. Swoją walkę z chorobą opisał w autobiografii «Baltazar. Autobiografia”. Za korespondencję ze Stanisławem Lemem, w postaci wydanych przez Wydawnictwo Literackie Listów Mrożek odebrał Nagrodę Polskiego PEN Clubu im. Jana Parandowskiego.

Sławomir Mrożek został uhonorowany polskimi i międzynarodowymi odznaczeniami m.in.: Krzyżem Komandorskim z Gwiazdą Orderu Odrodzenia Polski, Orderem Legii Honorowej-(najwyższym francuskim odznaczeniem państwowym), Złotym Medalem „Zasłużony Kulturze Gloria Artis”. Pozostawił po sobie niezwykły dorobek literacki i teatralny, na trwałe wpisując się w kanony światowej kultury. Jego dramaty po dziś dzień wystawiane są na scenach całego świata.

Utwory Mrożka na język rosyjski tłumaczyli m.in.: Ksenia Starosielska, Światosław Świacki, Andriej Bazilewskij, Leonard Buchow, Muza Pawłowa, Konstantyn Duszenko, Natalia Mironowa , Siergiej Polityko, Ewgenij Wiszniewskij.

Sławomir Mrożek zmarł 15 sierpnia 2013 r. w Nicei w wieku 83 lata.

Projekt finansowany ze środków Kancelarii Prezesa Rady Ministrów w ramach konkursu Polonia i Polacy za Granicą 2022


Redakcja strony: dr hab Sergiusz Leończyk, dr Artiom Czernyszew

"Publikacja wyraża jedynie poglądy autora/ów i nie może być utożsamiana z oficjalnym stanowiskiem Kancelarii Prezesa Rady Ministrów".
Skontaktuj się z nami
Kliknij aby przeładować
Wymagane jest wypełnienie wszystkich pól oznaczonych gwiazdką *.

Organizacje