13 sierpnia 2023 r. Ambasador Krzysztof Krajewski wraz z Małżonką wzięli udział we mszy św. w intencji Polonii i Polaków, która odbyła się w kościele p.w. św. Michała Archanioła w Murmańsku. Mszy przewodniczył ksiądz proboszcz Alejandro Jose Carbajo Olea, a w nabożeństwie uczestniczyli także Konsul Generalny RP w Sankt Petersburgu oraz p.o. dyrektora Instytutu Polskiego w Sankt Petersburgu.
Ksiądz Alejandro Olea przedstawił Ambasadorowi historię kościoła, opowiadając także o roli, jaką katolicka parafia odgrywa w życiu społeczności Murmańska.
***
„Przechodniu, powiedz Polsce, żeś widział nas tutaj leżących, gdyśmy świętym Jej prawom posłuszni będąc — polegli”. Taki napis widnieje na pomniku polskich marynarzy poległych w konwojach arktycznych w Murmańsku, pod którym 15 sierpnia 2023 r., w Święto Wojska Polskiego, Ambasador Krzysztof Krajewski wraz z Małżonką złożyli kwiaty. Ambasador umieścił także na pomniku krzyż, przetopiony z lufy czołgu, który stanowi symbol „zwycięstwa dobra nad złem”. Został on poświęcony przez o. Jacka Dudkę, kapelana Polonii w Sankt Petersburgu.
Polska delegacja zapaliła także znicze na kwaterach polskich żołnierzy i marynarzy na miejscowym cmentarzu wojennym. Spoczywa tam 8 Polaków — członków załogi niszczyciela ORP Garland i statku SS Tobruk, którzy brali udział w konwojach arktycznych. Ambasador oddał hołd również wojskowym innych narodowości poległych w alianckich konwojach. W uroczystości uczestniczyli Konsul Generalny RP w Sankt Petersburgu oraz p.o. dyrektora Instytutu Polskiego w Sankt Petersburgu.
Marynarze Polskiej Marynarki Wojennej i Polskiej Marynarki Handlowej, w tym niszczycieli ORP Garland, ORP Piorun i ORP Orkan, odegrali znaczną rolę w ochronie konwojów arktycznych w latach 1942–1944. Pomnik upamiętniający polskich marynarzy w Murmańsku został odsłonięty 1 września 1989 r. w asyście kompanii reprezentacyjnej Marynarki Wojennej RP. Pod monumentem złożono urnę z ziemią z Westerplatte.