Zespół Pieśni i Tańca Śląsk. Nasza Redakcja na jubileuszowym koncercie

Kielecki Amfiteatr Kadzielnia, w minionym tygodniu zamienił się w barwne miejsce gdzie pieśnią i tańcem polskim, kultywowane były dawne zwyczaje i obrzędy narodowe. Artyści Zespołu Pieśni i Tańca Śląsk imienia Stanisława Hadyny, pod dyrekcją Zbigniewa Cierniaka w mistrzowski sposób zaprezentowali jubileuszowy program noszący tytuł „A to Polska właśnie”. Wszystko to miało miejsce z okazji siedemdziesięciu lat, istnienia tegoż zespołu na scenie.

Ponad stu artystów

Zespół „Śląsk” zaprezentował się w składzie ponad stu artystów. Byli to rzecz jasna artyści baletu, chóru i orkiestry. Jak zawsze uraczyli oni zebranych na wspomnianym koncercie gości, widokiem pięknych strojów z bogatą ich kolorystyką i formą, z jaką wykonano każdy utwór. Nie tylko śpiew i taniec artystów, ale ich przepiękne ubrania nadały całemu występowi jeszcze większej barwy.

„Ondraszku”...

W programie nie zabrakło ponadczasowych utworów takich jak: „Karolinka”, „Ondraszku”, „Hej te nasze góry”. Na uwagę zasługuje także taniec artystów Ślaska prezentując utwory „Taniec chustkowy”, „Krakowiak”, „Tańce górali podhalańskich” i wiele innych. Zespół Pieśni i Tańca Śląsk, jest prężnie działającą od ponad siedemdziesięciu lat instytucją kultury. Wielopłaszczyznowo a przede wszystkim aktywnie funkcjonuje on w procesach wszelkich przemian i rozwoju.

W sferze polskich zwyczajów i tradycji

Zespół ten sprawnie porusza się w sferze polskiej tradycji i kultury narodowej. Prezentując polskie utwory narodowe, daje on dowody jak ważna jest rodzima zwyczajowość dla każdego Polaka. Poprzez liczne działania edukacyjne i stwarzanie warunków do żywego kontaktu z regionalnym dorobkiem kulturowym, Śląsk jest jednym z najpiękniejszych zespołów ludowych naszego kraju.

Ewa MICHAŁOWSKA-WALKIEWICZ

Projekt finansowany ze środków Kancelarii Prezesa Rady Ministrów w ramach konkursu Polonia i Polacy za Granicą 2022


Redakcja strony: dr hab Sergiusz Leończyk, dr Artiom Czernyszew

"Publikacja wyraża jedynie poglądy autora/ów i nie może być utożsamiana z oficjalnym stanowiskiem Kancelarii Prezesa Rady Ministrów".
Skontaktuj się z nami
Kliknij aby przeładować
Wymagane jest wypełnienie wszystkich pól oznaczonych gwiazdką *.

Organizacje