Pamięci ofiar represji politycznych i z okazji Dnia Wszystkich świętych

31 października członkowie KNOO „Polonia” Republiki Chakasji (m. Abakan) i „Polonii Minusińskiej” Kraju Krasnojarskiego (m. Munusińsk) odwiedzili miejsca ofiar represji politycznych, wśród przedstawicieli wielu narodowości — Chakasów, Niemców, Estończyków, Koreańczyków, Łotysze, Chińczyków i Kozaków — było też sporo Polaków.

Kwiaty i wieńce zostały złożone u Memoriału ofiar represji politycznych Republiki Chakasji (pomnik znajduje się w centrum miasta Abakanu) oraz w Minusińsku u kamienia pamiętnego, który założony był w 1992 r.

Po odwiedzenie głównych memoriałów Polonusi udali się na cmentarz we wsi Mała Minusa (40 km. od Abakanu), gdzie znajdują się 2 groby wychowawczyń polskiego domu dziecka w Małej Minusie (dom ten funkcjonował w latach 1943–1946), po tym pojechali na Stary Cmentarz w Minusińsku, gdzie na centralnej alei znajduje się Pomnik Polskim Matkom i Dzieciom, pochowanym w tej ziemi (pomnik wzniesiono w roku 2007). Oprócz tego zwiedzili inne polskie groby na tym cmentarzu.

Red.

Projekt finansowany ze środków Kancelarii Prezesa Rady Ministrów w ramach konkursu Polonia i Polacy za Granicą 2022


Redakcja strony: dr hab Sergiusz Leończyk, dr Artiom Czernyszew

"Publikacja wyraża jedynie poglądy autora/ów i nie może być utożsamiana z oficjalnym stanowiskiem Kancelarii Prezesa Rady Ministrów".
Skontaktuj się z nami
Kliknij aby przeładować
Wymagane jest wypełnienie wszystkich pól oznaczonych gwiazdką *.

Organizacje