Konferencja o katolikach w Moskwie

8 listopada 2022 r. w kurii Archidiecezji Matki Bożej w Moskwie Biskupiej odbyła się konferencja naukowa poświęcona 100. rocznicy procesu duchowieństwa katolickiego, który toczył się w dniach 21–25 marca 1923 r. w Moskwie i zapoczątkował masowe represje wobec katolików rosyjskich.

W wydarzeniu organizowanym przez Muzeum Archidiecezji Matki Bożej w Moskwie wziął udział Ambasador Krzysztof Krajewski, na zaproszenie Abp. Paolo Pezziego, ordynariusza rzymskokatolickiej Archidiecezji Matki Bożej w Moskwie. W swym wystąpieniu Ambasador zaznaczył, że wiara i idące w parze z nią przywiązanie do tradycji narodowych zawsze miały fundamentalne znaczenie dla Polaków i osób polskiego pochodzenia mieszkających w Rosji. Podkreślił wagę pielęgnowania tradycji narodowych, wartości chrześcijańskich i ich przekazywania młodszym pokoleniom dla zachowania tożsamości narodowej.

W konferencji wzięli udział duchowni i świeccy reprezentujący kościoły chrześcijańskie oraz inne wyznania.

Kulminacyjnym punktem wydarzenia była msza święta w katedrze Niepokalanego Poczęcia Najświętszej Marii Panny, poprzedzona otwarciem okolicznościowej wystawy w krypcie świątyni, gdzie znajduje się tablica upamiętniająca katolików, ofiary represji politycznych w ZSRS.

Inf. Ambasady RP w Moskwie

Projekt finansowany ze środków Kancelarii Prezesa Rady Ministrów w ramach konkursu Polonia i Polacy za Granicą 2022


Redakcja strony: dr hab Sergiusz Leończyk, dr Artiom Czernyszew

"Publikacja wyraża jedynie poglądy autora/ów i nie może być utożsamiana z oficjalnym stanowiskiem Kancelarii Prezesa Rady Ministrów".
Skontaktuj się z nami
Kliknij aby przeładować
Wymagane jest wypełnienie wszystkich pól oznaczonych gwiazdką *.

Organizacje