Etnomoda w Krasnojarsku

W dniach 11–17 grudnia w Krasnojarsku odbył się I międzynarodowościowy Forum „Etnomoda”. Forum zorganizowały: Krasnojarska Polska Regionalna Narodowościowo-Kulturalna Autonomia „Polonez” przy wsparciu Domu przyjaźni narodów Kraju Krasnojarskiego „Ojczyzna” oraz Urzędu ds. kontaktów społecznych gubernatora Kraju Krasnojarskiego.

W ramach Forum została zorganizowana wystawa, podczas której można było zapoznać się w pracami designerów — wzorami współczesnej odzieży w stylu etnicznym i tradycyjnymi strojami ludowymi.

Forum, który trwał kilka dni, zakończony został dyskusją nt. „Moda etniczna i współczesność”. W dyskusji wzięli udział przedstawiciele narodowościowo-kulturalnych autonomii Kraju Krasnojarskiego — specjaliści w dziedzinie stroju ludowego (mistrzowi z litewskiej, chakaskiej, żydowskiej, kirgiskiej i polskiej narodowościowo-kulturalnych autonomii) oraz przedstawicieli zawodowego środowiska designerów odzieży — docent katedry designu Instytutu architektury i designu Syberyjskiego Federalnego Uniwersytetu Katarzyna Safonowa i designer, wykładowca Krasnojarskiego college strefy usług i przedsiębiorstwa Katarzyna Aleksiejewa, która zaprezentowała swoją kolekcję w stylu etnicznym. Podczas dyskusji zostały omówione aktualne kwestie stylu etnicznego we współczesnej odzieży, o roli „Etnomody” w zachowaniu tradycyjnej kultury ludowej, o możliwościach uczelni Kraju Krasnojarskiego w przygotowaniu specjalistów w dziedzinie designu odzieży, perspektywy współpracy z narodowo-kulturalnymi stowarzyszeniami.

Polska narodowo-kulturalna autonomia „Polonez” dostojnie zaprezentowała piękno tradycyjnej kultury polskiej i warianty współczesnej odzieży z wykorzystaniem kaszubskich i łowickich wzorów.

W ramach Festiwalu odbył się również seminarium poświęcony wykonaniu ozdób w tradycyjnym stylu ludowym. Każdy uczestnik mógł wykonać własnoręcznie swoja unikalną biżuterię w stylu ludowym. Szczególne zainteresowanie miały wisiorki i brosze w stylu polskim.

Informacja Autonomii „Polonez”

Projekt finansowany ze środków Kancelarii Prezesa Rady Ministrów w ramach konkursu Polonia i Polacy za Granicą 2022


Redakcja strony: dr hab Sergiusz Leończyk, dr Artiom Czernyszew

"Publikacja wyraża jedynie poglądy autora/ów i nie może być utożsamiana z oficjalnym stanowiskiem Kancelarii Prezesa Rady Ministrów".
Skontaktuj się z nami
Kliknij aby przeładować
Wymagane jest wypełnienie wszystkich pól oznaczonych gwiazdką *.

Organizacje