Skarby Biblioteki Narodowej

Rzadko na moich wargach...
Niech dziś to warga ma wyzna...
Jawi się krwią przepojony,...
najdroższy wyraz Ojczyzna

W Bibliotece Publicznej w Skarżysku-Kamiennej, miała miejsce szczególna wystawa, przedstawiająca skarby literatury polskiej. Zatytułowana była ona „Skarby Biblioteki Narodowej”. Nasza Redakcja została zaproszona do wspomnianego miasta przez patriotyczne Stowarzyszenie Rejtanów XXI wieku, które podsyca w każdym Polaku wartości jakie niesie ze sobą wolne słowo i narodowa przeszłość. W dobie kiedy depcze się trud dziennikarza patrioty, powinniśmy bardziej zagłębiać się w kartach naszej historii, która potrafi udowodnić kim jest bohater narodowy i Wolna Ojczyzna.

Idea Biblioteki Narodowej

Dzięki uprzejmości pana doktora Tomasza Makowskiego, dyrektora Biblioteki Narodowej, ta wystawa dotycząca polskiego piśmiennictwa dawnego dotarła do Skarżyska-Kamiennej, miasta które w szczególności przysłużyło się Legionom Józefa Piłsudskiego i zapłaciło krwawą ofiarę w czasie działań II wojny światowej.

Niezwykła wystawa

Ta niebywała wystawa, prezentująca cenne zabytki rękopiśmiennicze, posiada wydźwięk humanistyczny, tak ważny i szczególny w okresie, kiedy niszczy się polskie media i polską narodowość. Na wspomnianej wystawie, mieliśmy okazję przeczytać cenne informacje zawarte w rękopisach takich jak: Kronika Wincentego Kadłubka, Mszał Erazma Ciołka, Kronika Galla Anonima, czy też w Roczniku świętokrzyskim. Mogliśmy też obejrzeć faksymile czyli podpis odręczny rękopisu polskiego orientalisty Wacława Seweryna Rzewuskiego noszącego tytuł „O koniach wschodnich wywodzących się z raz orientalnych”…

Takie są Rzeczpospolite jakie młodzieży chowanie...

Ekspozycja ta skierowana była do młodego pokolenia, by mogli oni zobaczyć okazy biblioteczne, stanowiące podwaliny naszej narodowości. Stowarzyszenie Rejtanów XXI wieku wraz z Redakcją „Rodacy na Syberii”, miało okazję swym uczestniczeniem w tej wystawie, podkreślić jak ważną wartością dla KAŻDEGO POLAKA jest jego Ojczyzna i nasi bohaterowie, o których niektórzy mieniący się mianem wielkich rządzących chcą tak szybko zapomnieć.

„Niech żyje Wolna Polska”.

Ewa MICHAŁOWSKA-WALKIEWICZ

Projekt finansowany ze środków Kancelarii Prezesa Rady Ministrów w ramach konkursu Polonia i Polacy za Granicą 2022


Redakcja strony: dr hab Sergiusz Leończyk, dr Artiom Czernyszew

"Publikacja wyraża jedynie poglądy autora/ów i nie może być utożsamiana z oficjalnym stanowiskiem Kancelarii Prezesa Rady Ministrów".
Skontaktuj się z nami
Kliknij aby przeładować
Wymagane jest wypełnienie wszystkich pól oznaczonych gwiazdką *.

Organizacje