Spotkanie z seniorami w Moskwie

27 stycznia 2024 r. Ambasador Krzysztof Krajewski wraz z Konsulem Sławomirem Łuczakiem oraz p. o. Dyrektora Instytutu Polskiego Anną Szafernakier-Świrko spotkał się z Seniorami z moskiewskiej Polonii.

Spotkanie Klubu Seniora pt. „Polskie tradycje zimowe”, które odbyło się w Bibliotece № 33 im. A. Wozniesienskiego w Moskwie, rozpoczęło się minutą ciszy. Zebrani uczcili pamięć zmarłych niedawno członkiń moskiewskiej Polonii — śp. Pani Klementyny Klimowej oraz śp. Pani Ludwiki Turowskiej.

W swoim przemówieniu Ambasador wyraził szacunek dla Pań, które odeszły. Następnie podkreślił istotną rolę Seniorów w przekazywaniu młodszym pokoleniom wiary i tradycji przodków, życzliwości, a także dzielenia się dobrem. Wyraził swe uznanie dla zaangażowania przedstawicieli Polonii w pielęgnowanie tradycji i popularyzację polskości. Podziękował za pozytywną energię i optymizm, którym Gospodarze spotkania, pomimo różnorakich trudności, niezmiennie emanują.

Przywołane w trakcie spotkania tradycje, wspólne kolędowanie, wiersze o tematyce świątecznej pozwoliły przywołać i przedłużyć atmosferę Świąt Bożego Narodzenia. Ważnym akcentem były świadectwa opowiedziane przez niektóre uczestniczki wydarzenia, które zechciały podzielić się z osobistymi relacjami ze swojego życia, pełnego ciężkich doświadczeń, osadzonego w tragicznej historii XX wieku. Dzielenie się wspomnieniami związanymi z obchodzeniem świąt Bożego Narodzenia było dodatkowym miłym akcentem podczas spotkania.

Projekt finansowany ze środków Kancelarii Prezesa Rady Ministrów w ramach konkursu Polonia i Polacy za Granicą 2022


Redakcja strony: dr hab Sergiusz Leończyk, dr Artiom Czernyszew

"Publikacja wyraża jedynie poglądy autora/ów i nie może być utożsamiana z oficjalnym stanowiskiem Kancelarii Prezesa Rady Ministrów".
Skontaktuj się z nami
Kliknij aby przeładować
Wymagane jest wypełnienie wszystkich pól oznaczonych gwiazdką *.

Organizacje