Festyn tradycji polskich

15 kwietnia członkowie Kulturalno-Narodowej Organizacji Społecznej „Polonia” Republiki Chakasji zorganizowali w Abakanie festyn poświęcony polskim ludowym i rodzinnym tradycjom. Festyn odbył się w ścianach zaprzyjaźnionej z Polonią od ponad 30 lat Bibliotece Narodowej Republiki Chakasji im. N.G. Domożakowa. Przybyli na ten festyn mieszkańcy Abakanu, Republiki Chakasji oraz miasta Minusińsk z południu Kraju Krasnojarskiego.

Na otwarcie festynu zatańczył zespół „Syberyjski Krakowiak” (kierownik Marina Kożewnikowa). Dzieci z młodszej grupy zespołu zaprezentowały „Krakowiaczek”. Następnie zaśpiewał duet wokalny „Kwiaty”, wykonując polskie piosenki „Szukaj mnie”, „Wszyscy Polacy” oraz „Czerwona jarzębina”. Sąsiedni Minusińsk zaprezentowała Swietłana Ostrian, Prezes polonijnej organizacji „Polonia Minusińska” z piosenką „Ułani”.

Prezes „Polonii” Republiki Chakasji Marina Kożewnikowa zwróciła się do widzów i uczestników festynu opowiadając o polskich ludowych i rodzinnych tradycjach związanych z pożegnaniem zimy i początkami wiosny. Potym w prowadzeniu uczestników festynu czekała ciekawa lekcja, przygotowana przez Dyrektorkę Szkoły Polonijnej w Abakanie Olgę Siedych.

Lekcja ta została poświęcona przygotowaniu lalki Marzanny. Opowiadając o tradycji związanej z Marzanną i skojarzeniom z rosyjska Maślenicą dzieci i dorośli chętnie robili swoje lalki.

Po zakończeniu zaprezentowali je. Spotkanie odbyło się w miłej rodzinnej atmosferze. Jak informuje Zarząd KNOO „Polonia” Ministerstwo regionalnej i narodowościowej polityki Republiki Chakasji mimo zapewnienia nie sfinansowało festynu, więc odbył się on bez żadnego wsparcia ze strony władz Republiki i miasta.

Red.

Projekt finansowany ze środków Kancelarii Prezesa Rady Ministrów w ramach konkursu Polonia i Polacy za Granicą 2022


Redakcja strony: dr hab Sergiusz Leończyk, dr Artiom Czernyszew

"Publikacja wyraża jedynie poglądy autora/ów i nie może być utożsamiana z oficjalnym stanowiskiem Kancelarii Prezesa Rady Ministrów".
Skontaktuj się z nami
Kliknij aby przeładować
Wymagane jest wypełnienie wszystkich pól oznaczonych gwiazdką *.

Organizacje