Koncert Chopinowski w ramach «Festiwalu Frankofonii»

4 kwietnia br. w ramach trwającego w 2024 r. «Festiwalu Frankofonii», przy wsparciu Ambasady Kanady w Moskwie, Instytut Polski zorganizował Koncert Fortepianowy Fryderyka Chopina.

Uczestnikami wydarzenia byli ambasadorowie, dyplomaci oraz zaproszeni goście. Spotkanie zostało zorganizowane w rezydencji Ambasadora Kanady w Moskwie w duchu wspólnego polsko-francuskiego dziedzictwa, w którym szczególne miejsce zajmuje twórczość Fryderyka Chopina.

Spotkanie rozpoczęło się od wystąpień Ambasador Kanady w Federacji Rosyjskiej Sarah Taylor oraz Ambasadora Rzeczypospolitej Polskiej w Federacji Rosyjskiej Krzysztofa Krajewskiego.

W swoim wystąpieniu Ambasador Krzysztof Krajewski podkreślił, iż kompozycje Chopina odzwierciedlają piękno i bohaterstwo polskiej duszy oraz dodał, że w muzyce Chopina tkwi coś nieuchwytnego, co porusza serca i łączy dusze zarówno z Polską, jak i z Francją. Ambasador zauważył, że kompozycje wielkiego polskiego pianisty są jak most, który łączy dwie kultury i dwa narody, przypominając nam o bogactwie polsko-francuskiego dziedzictwa.

W repertuarze, który wykonał uznany pianista, profesor Moskiewskiego Konserwatorium Państwowego im. Piotra Czajkowskiego, Jacob Katsnelson, znalazły się takie utwory Fryderyka Chopina jak Nokturn H-dur nr 1 Op. 32, Rondo c-moll op. 1, Nokturn F-dur op.15, Walc cis-moll, Op. 64, Walc op. posthum e-moll, Andante spianato oraz Wielki Polonez Es-dur op. 22.

Dzięki utworom wielkiego polskiego kompozytora uczestnicy mogli oddać się magicznej podróży w czasie i przestrzeni do serca Polski i Francji.

Informacja
Instytutu Polskiego w Moskwie

Projekt finansowany ze środków Kancelarii Prezesa Rady Ministrów w ramach konkursu Polonia i Polacy za Granicą 2022


Redakcja strony: dr hab Sergiusz Leończyk, dr Artiom Czernyszew

"Publikacja wyraża jedynie poglądy autora/ów i nie może być utożsamiana z oficjalnym stanowiskiem Kancelarii Prezesa Rady Ministrów".
Skontaktuj się z nami
Kliknij aby przeładować
Wymagane jest wypełnienie wszystkich pól oznaczonych gwiazdką *.

Organizacje