Obchody 84. rocznicy Zbrodni Katyńskiej

9 kwietnia 2024 r. w związku z 84. rocznicą Zbrodni Katyńskiej, Ambasador Krzysztof Krajewski wraz z Małżonką oraz delegacją Pracowników Ambasady RP w Moskwie i funkcjonariuszami Służby Ochrony Państwa uczcił pamięć ofiar ludobójstwa.

Na terenie Polskiego Cmentarza Wojennego w Katyniu Ambasador z Małżonką zapalił znicz oraz złożył wieniec. Ambasador złożył także wiązankę biało-czerwonych kwiatów pod ścianą pamięci.

Na rosyjskiej części cmentarza Ambasador wraz z Małżonką i członkami Delegacji uczcił pamięć ofiar represji stalinowskich zapalając znicz i składając kwiaty pod krzyżem prawosławnym oraz pod pomnikiem.

Przypomnijmy: w konsekwencji zawartego 23 sierpnia 1939 r. paktu Ribbentrop — Mołotow, 17 września 1939 r. broniąca się przed napaścią hitlerowskich Niemiec Polska została zaatakowana ze wschodu przez Związek Sowiecki. W rezultacie do sowieckiej niewoli trafiło ponad 200 tys. polskich jeńców. Wśród nich znajdowali się polscy oficerowie, którzy zostali zamknięci w specjalnych obozach NKWD w Kozielsku, Starobielsku i Ostaszkowie. Oprócz nich znaleźli się tam również funkcjonariusze mundurowi, szczególnie Policji Państwowej.

W kwietniu 1940 roku Związek Sowiecki, na mocy decyzji najwyższych władz z Józefem Stalinem i Ławrientijem Berią na czele, dokonał zamordowania co najmniej 21 768 obywateli Polski. Zbrodnia ta zyskała nazwę Zbrodni Katyńskiej.

Obecnie obserwujemy próby ponownego fałszowania zbrodni katyńskiej i negowania odpowiedzialności Związku Sowieckiego. W 2004 roku zostało umorzone śledztwo Głównej Prokuratury Wojskowej w sprawie zbrodni katyńskiej. Postanowienie o umorzeniu śledztwa wraz uzasadnieniem opatrzono klauzulą „ściśle tajne” i do dziś nie jest ono znane stronie polskiej. Nie została również wykonana deklaracja prezydenta Rosji Władimira Putina z 29 września 2004 roku o przekazaniu stronie polskiej całości materiałów śledztwa zgromadzonych w 183 tomach, a 116 tomów utajniono. W rosyjskiej przestrzeni publicznej coraz częstsze są głosy negujące fakt zbrodni i odpowiedzialność Związku Sowieckiego, wbrew prawdzie historycznej.

Pamiętamy i będziemy pamiętać!

Projekt finansowany ze środków Kancelarii Prezesa Rady Ministrów w ramach konkursu Polonia i Polacy za Granicą 2022


Redakcja strony: dr hab Sergiusz Leończyk, dr Artiom Czernyszew

"Publikacja wyraża jedynie poglądy autora/ów i nie może być utożsamiana z oficjalnym stanowiskiem Kancelarii Prezesa Rady Ministrów".
Skontaktuj się z nami
Kliknij aby przeładować
Wymagane jest wypełnienie wszystkich pól oznaczonych gwiazdką *.

Organizacje