Królewski miesiąc: Maj miesiącem zakochanych

Maj jest najpiękniejszym miesiącem w czasie trwania całego roku. Jest to zarezerwowany czas na zawieranie związków małżeńskich przez pary królewskie.

Pogoda dla zakochanych

Cudowna pogoda przypomniała nam, że właśnie jest miesiąc zakochanych. Nasza Redakcja postanowiła sprawdzić, jak to z tym zakochaniem jest naprawdę. Ważnym aspektem stojącym na drodze do miłości jest oczywiście pogoda, sprzyjająca spacerom i samotnym wyprawom, na których możemy spotkać drugą połowę. Przed wojną w Suchedniowie mieszkała pani Jolanta, która w miesiącu maju wykupywała sobie wczasy sanatoryjne, na których chodząc po promenadach i deptakach szukała połowy swojego serca. Pewnego razu spotkała ona w Polanicy-Zdroju Józka Matysiaka, który z zawodu był szewcem. Postanowili się oni po powrocie z uzdrowiska pobrać, ale pod warunkiem ze strony Józka... że nie będą mogli razem sypiać gdyż on ma koszmary nocne, które go ze snu wybudzają i prowadzą go do spiżarni, w której Józek pałaszuje tłuste kiełbasy aż do białego rana. Para ta, musiała zaczerpnąć porady u psychologa, po której do spiżarni w nocy chodziła pani Jolanta zjadając wszystko co się dało, aby nie kusiło już jej męża.

Gdy ci bracie smutno brak żony, rodziny
To do psychologa idziesz w odwiedziny
Tam pani psycholog bywa bardzo miła
Żeby się nie smucić wszystkim tłumaczyła

Przecież naszym życiem sam pan Bóg kieruje
Jedni są posłuszni drugim nie pasuje
Trzeba osobiście w życiu się przekonać

Iść do psychologa czy ze smutku skonać... MARIAN KRYŚKIEWICZ

Na Krynkach

Podczas I wojny światowej, mieszkała na Krynkach rodzina trudniąca się krawiectwem, która nazywała się Posobkiewicz. Pan Posobkiewicz miał piękną córkę, którą chciał wydać za mąż właśnie w maju za mistrza cukierniczego Edka Musielaka. Edek nie za bardzo był zachwycony pomysłem Posobkiewicza i udawał że ma swędzącą chorobę w okolicach podbrzusza. Zatem do ślubu dojść nie może ani w maju ani nawet we wrześniu, bo zdaniem Edka z wysypką jest coraz gorzej. Z braku małżeństwa i uczucia miłości, córka Posobkiewiczów pobladła, schudła i w ogóle nie chciała wychodzić z domu. Jak zatem widać, maj jest dobry na wszelkie dolegliwości związane z damsko-męskim uczuciem. Zatem warto się zakochać i dawać radość drugiemu człowiekowi.

Chcemy byście nasze serca znali
Czego my pragniemy i co wspominamy
Byście nigdy w życiu krzywdy nie doznali
Pragnieniem miłości serca otulali

Myśli moje, niczym wielka łaska z nieba
Czego bardzo pragnę czego mi potrzeba
I łaskę tę szybko wykorzystam snadnie
Co w sercu zakwitnie to na kartkę spadnie
Żyć pełną piersią by się jeszcze chciało
Cieszyć się miłością wciąż mało i mało
Ma miłość to żona, wnuki i rodzina
Natchnienie mych wierszy to cała przyczyna...

Maj …wycieczkowy czas

Aby cieszyć się majem, trzeba też wybrać się na różne wycieczki, na których można spotkać kogoś wyjątkowego, lub napotkać wielką miłość, która będzie spełnieniem oczekiwań naszego serca.

Ewa MICHAŁOWSKA-WALKIEWICZ

Projekt finansowany ze środków Kancelarii Prezesa Rady Ministrów w ramach konkursu Polonia i Polacy za Granicą 2022


Redakcja strony: dr hab Sergiusz Leończyk, dr Artiom Czernyszew

"Publikacja wyraża jedynie poglądy autora/ów i nie może być utożsamiana z oficjalnym stanowiskiem Kancelarii Prezesa Rady Ministrów".
Skontaktuj się z nami
Kliknij aby przeładować
Wymagane jest wypełnienie wszystkich pól oznaczonych gwiazdką *.

Organizacje