Malarstwo ludowe. Z wizytą w GOK w Skarżysku-Kościelnym

Malarstwo ludowe, to rzecz jasna prastara forma wyrazu, która narodziła się już w czasach prehistorycznych. Najstarszymi ludowymi obrazami są oczywiście malowidła jaskiniowe. Nasza Redakcja miała okazję zobaczyć malarstwo ludowe, prezentowane w Gminnym Ośrodku Kultury w Skarżysku-Kościelnym.

Sposób wyrażania myśli

Pierwotnie malarstwo ludowe, było sposobem wyrażania myśli i wszelkich odczuć malującego te obrazy człowieka. Wraz z rozwojem obrzędowości ludowej i religijnej, zaczęło ono spełniać pewnego rodzaju funkcje magiczne. Od zarania dziejów służyło ono wrażeniom estetycznym.

Różne tradycje

Malarstwo ludowe jak nie trudno się domyśleć kontynuuje tradycje różnych obszarów kulturowych, no i oczywiście regionów. Jedną z technik malarskich, które są stosowane w tworzeniu prac ludowych jest malarstwo na szkle i drewnie.

Własne techniki

Można powiedzieć, że każdy polski region ma własne tradycyjne techniki malarskie i motywy zdobnicze stosowane właśnie na tych obrazach. W Polsce do najciekawszych artystycznie obszarów należą Podhale, Kujawy, Kurpie, no i oczywiście region świętokrzyski.

Ewa MICHAŁOWSKA-WALKIEWICZ

Organizacje