Malarstwo ludowe. Z wizytą w GOK w Skarżysku-Kościelnym

Malarstwo ludowe, to rzecz jasna prastara forma wyrazu, która narodziła się już w czasach prehistorycznych. Najstarszymi ludowymi obrazami są oczywiście malowidła jaskiniowe. Nasza Redakcja miała okazję zobaczyć malarstwo ludowe, prezentowane w Gminnym Ośrodku Kultury w Skarżysku-Kościelnym.

Sposób wyrażania myśli

Pierwotnie malarstwo ludowe, było sposobem wyrażania myśli i wszelkich odczuć malującego te obrazy człowieka. Wraz z rozwojem obrzędowości ludowej i religijnej, zaczęło ono spełniać pewnego rodzaju funkcje magiczne. Od zarania dziejów służyło ono wrażeniom estetycznym.

Różne tradycje

Malarstwo ludowe jak nie trudno się domyśleć kontynuuje tradycje różnych obszarów kulturowych, no i oczywiście regionów. Jedną z technik malarskich, które są stosowane w tworzeniu prac ludowych jest malarstwo na szkle i drewnie.

Własne techniki

Można powiedzieć, że każdy polski region ma własne tradycyjne techniki malarskie i motywy zdobnicze stosowane właśnie na tych obrazach. W Polsce do najciekawszych artystycznie obszarów należą Podhale, Kujawy, Kurpie, no i oczywiście region świętokrzyski.

Ewa MICHAŁOWSKA-WALKIEWICZ

Projekt finansowany ze środków Kancelarii Prezesa Rady Ministrów w ramach konkursu Polonia i Polacy za Granicą 2022


Redakcja strony: dr hab Sergiusz Leończyk, dr Artiom Czernyszew

"Publikacja wyraża jedynie poglądy autora/ów i nie może być utożsamiana z oficjalnym stanowiskiem Kancelarii Prezesa Rady Ministrów".
Skontaktuj się z nami
Kliknij aby przeładować
Wymagane jest wypełnienie wszystkich pól oznaczonych gwiazdką *.

Organizacje