Ambasador uczcił w Kazaniu pamięć Jana Baudouina de Courtenay

29 maja 2024 r. Ambasador Krzysztof Krajewski wraz z małżonką Aldoną Krajewską oraz towarzyszącą delegacją odwiedzili Kazański Uniwersytet Państwowy, gdzie znajduje się tablica pamiątkowa poświęcona wybitnemu polskiemu językoznawcy, działaczowi społecznemu, politykowi prof. Janowi Niecisławowi Ignacemu Baudouin de Courtenay. Para ambasadorska złożyła w tym miejscu pamięci kwiaty oddając cześć słynnemu polskiemu badaczowi i wyrażając szacunek dla jego wielkich osiągnięć na polu nauki.

Tablicę odsłonięto w 2011 r. W uroczystości uczestniczył ówczesny Ambasador RP w Federacji Rosyjskiej Wojciech Zajączkowski. Upamiętnienie składa się z owalnej płaskorzeźby przedstawiającej Baudouina de Courtenay oraz trzech tabliczek z napisami w języku polskim, rosyjskim oraz tatarskim: "Pamięci Jana Baudouina de Courtenay (1845–1929) Polaka, wybitnego językoznawcy, twórcy kazańskiej szkoły lingwistycznej, polityka i działacza społecznego, profesora Uniwersytetu Kazańskiego 1874–1883".

Baudouin de Courtenay (ur. 13 marca 1845 r. w Radzyminie, zm. 3 listopada 1929 r. w Warszawie) jest uznawany za jednego z najwybitniejszych w historii swojej dyscypliny. Był profesorem kilku europejskich uniwersytetów i opowiadał się za prawami mniejszości narodowych w Rosji, za co został aresztowany w 1914 roku. W 1918 roku wrócił do Polski. Od 1918 był profesorem językoznawstwa na Uniwersytecie Warszawskim. Był członkiem Akademii Umiejętności w Krakowie.

Organizacje