Dzień dobry, kochana Polonio!
Jak super, że są już wakacje, bo to wspaniały czas na odpoczynek, ale i na przygodę z językiem polskim i polską kulturą.
Namawiamy Was, by odkrywać Polskę z pasją.
Proponujemy imprezy i wydarzenia dla miłośników książek, historii Polski, fanów muzyki, teatru, sportu. Co powiecie na kulinarne, literackie lub przyrodnicze szlaki?
W tym numerze „Cogito dla Polonii” podpowiadamy również, jak zostać wakacyjnym badaczem języka polskiego, czy jak napisać list z wakacji do bliskich osób.
Wyjaśniamy słówka i powiedzonka, które mogą Wam sprawiać problemy. Piszemy o wspaniałych sportowcach, którzy jako pierwsi wywalczyli dla nas medale na olimpiadzie w 1924 roku! A ponieważ w tym roku mamy nie tylko Rok Polskich Olimpijczyków, ale i Rok Witolda Gombrowicza, to zabieramy Was w miejsca, w których mieszkał i pisał autor „Ferdydurke”.
Może zainspirujecie się projektem „Zakorzenieni w Polsce”, który tworzą Wasi rówieśnicy z Polski — dają praktyczne wskazówki, jak zrobić rodzinne drzewo genealogiczne.
Zachęcamy też do przeczytania wywiadów z polonijnymi nastolatkami, a także zapoznania się z ich twórczością.
Życzymy Wam dobrych i ważnych spotkań, rozmów, przygód na szlakach i wyprawach. Cieszcie się latem, wykorzystujcie ten czas na spotkania z rodzinką i odkrywanie po swojemu Polski.
Piszcie do nas o swoich podróżach i o tym, jak spędzacie tegoroczne lato.
Piąty numer do pobrania bezpłatnie w Polonijnej Bibliotece Cyfrowej
https://pbc.uw.edu.pl/33010/1/CogitoDlaPolonii_5_2024.pdf
Zapraszamy Was również do tworzenia e-magazynu „Cogito dla Polonii”!
Młodzież, szkoły i organizacje polonijne!
• Uczniowie mogą pokazać się na łamach naszego e-magazynu — wystarczy przysłać zdjęcia i krótko opowiedzieć o sobie i swoich pasjach.
• Jeśli w Waszej polonijnej szkole dzieje się coś ciekawego, napiszcie nam o tym. Planujecie duże wydarzenie lub konkurs dla polonijnych dzieci i młodzieży — przekażcie nam informacje, pomożemy dotrzeć do szerszego grona odbiorców.
Nasz e-mail: cogito@cogito.com.pl
Pozdrawiam serdecznie, Ola Siewko redaktor naczelna e-magazynu „Cogito dla Polonii”
Wydawca:
Polskie Bractwo Kawalerów Gutenberga
Zadanie publiczne:
e-magazyny dla polonijnych dzieci i młodzieży: „Cogito dla Polonii” i „Kumpel dla Polonii”.