Nowa monografia wieloautorska

„Syberia i Polska — miejsca wspólne w literaturze i historii”. Redakcja naukowa: Magdalena Dąbrowska, Piotr Głuszkowski, Maciej Wyrwa, Marcin Zwolski, Białystok 2024, ss. 469.

W wieloautorskie monografii naukowej zostały umieszczone referaty z konferencji o tej samej nazwie, która odbyła się 21–22.04. 2023 w Muzeum Sybiru w Białymstoku.

Referaty w postaci artykułów naukowych zostały podzielone na kilka rozdziałów:

Zbiorowość i jednostka w historii, Kreacje literackie, Sztuka i nauka, Nie tylko polski Sybir, Wspomnienia po latach.

Wśród autorów są znani badacze polskiej obecności na Syberii: Wiesław Caban, Wojciech Olszewski, Eugeniusz Niebelski, Zbigniew J. Wójcik, Zbigniew Kaźmierczyk, Sergiusz Leończyk oraz młodzi autorzy badacze polskich kart w dziejach Syberii.

We wstępie redaktorzy tomu słusznie zauważyli:

Oddawana do rąk czytelników książka stanowi próbę interdyscyplinarnego — przygotowanego nie tylko przez historyków i literaturoznawców, ale także kulturoznawców, muzykologów i etnografów — spojrzenia na związki Polski i Syberii na przestrzenni wieków, ze szczególnym uwzględnieniem doświadczeń XIX i XX-wiecznych , przy czym — na co należy zwrócić uwagę w kontekście powyższych rozważań o micie Syberii i obecnych w nich wątkach martyrologicznych i mesjanistycznych — nie tylko ponurych i dołujących, ale także budujących i twórczych. Jeśli wskazywać nas słowa kluczowe książki, to „doświadczenie” jawi się jako jedno z ważniejszych.

Równie istotnym jest „pamięć”, z której i dla której wyrosły poszczególnie opracowania.

Interdyscyplinarność i międzypokoleniowość przeszłorocznej konferencji sprawiły, iż wielu badaczy często po raz pierwszy miało okazję do spotkania i rozmowy. Konferencja przyniosła już pierwsze owoce, gdyż wielu referentów, szczególnie tych rozpoczynających swe syberyjskie badania, dowiedziało się o istnieniu stałego forum dyskusji o Syberii, jakie co dwa miesiące zapewnia Komisja Badań nad Historią Syberii Polskiej Akademii Nauk, spotykając w Pałacu Staszica w Warszawie.

Nieprzypadkowo 20 czerwca 2024 r. z okazji 30-lecia funkcjonowania Komisji Syberyjskiej została zorganizowana w Warszawie w Instytucie Historii Polskiej Akademii Nauk (PAN) konferencja naukowa.

Wydarzeniu temu towarzyszyła promocja książki „Syberia i Polska — miejsca wspólne w literaturze i historii”, będącej pokłosiem zorganizowanej w 2023 r. w Muzeum Pamięci Sybiru w Białymstoku konferencji.

Red.

Organizacje