Bibułkarstwo: ozdoby na każdy czas

Bibułkarstwo, to podstawowy element staropolskiej tradycji tożsamy z polską wsią od wielu lat. Tradycja tworzenia ozdób z bibuły wiąże się ze zwyczajem zdobienia nimi izb mieszkalnych, głównie z okazji różnych świąt. Długie i mroźne zimowe wieczory, sprzyjały spotkaniom gospodyń, które wykonując kwiaty z bibuły chciały nimi przywrócić kolory minionego lata.

Kolorowe domy

Ozdoby z bibuły, wykonywane były na wzór kwiatów i różnych roślin występujących w naturze. A były to dla przykładu maki, stokrotki, chabry, niezapominajki i dzwonki. Bibuła znalazła swoje zastosowanie przy wyrobie ozdób szczególnie w XVIII i XIX wieku jak również w okresie dwudziestolecia międzywojennego. Ten w miarę tani surowiec sprowadzali zajmujący się handlem Żydzi. Z czasem wykształciły się rozmaite techniki bibułkarskie, takie jak wycinanie, skręcanie, zwijanie, rolowanie, cukierkowanie czy becikowanie. Bibuła była w tym celu używana zarówno karbowana jak i gładka.

Panie bibułkarki

Bibułkarki znalazły także sposób na ochronę ozdób przed wpływem warunków atmosferycznych. Dlatego też aby dłużej ich wyrób cieszył oko, zanurzały one gotowe wyroby w rozpuszczonym wosku, co chroniło bibułkowe kwiaty przed utratą kształtu i koloru pod wpływem światła, temperatury i wilgoci. W dzisiejszych czasach bibułkarstwo należy niestety do tzw. ginących rękodzieł ludowych. Umiejętność tworzenia kwiatów z papieru posiada coraz mniej osób. Obecnie bibułkarstwem zajmują się głównie twórcy ludowi, świadomie kultywujący dawne tradycje.

W Stowarzyszeniu Relax w Stawie Kunowskim

Nasza Redakcja zaproszona została do placówki Stowarzyszenia Relax, by tutaj właśnie przypatrzeć się jak powstają ozdoby wykonane z różnych gatunków bibuły. Tutaj mogliśmy podziwiać gałązki imitujące jaśmin, głóg i bez. Urodziwe szkatułki dekorowane bibułą, piękne flakony oklejone kolorowymi kwiatami przypominającymi róże, to urokliwe przedmioty wykonywane w Stawie Kunowskim. Pod bacznym starszych pań, które od pokoleń zajmują się bibułkarstwem, tworzone są prawdziwe cudeńka, które potrafią zachwycić najbardziej wyszukane gusta.

Ewa MICHAŁOWSKA-WALKIEWICZ

Projekt finansowany ze środków Kancelarii Prezesa Rady Ministrów w ramach konkursu Polonia i Polacy za Granicą 2022


Redakcja strony: dr hab Sergiusz Leończyk, dr Artiom Czernyszew

"Publikacja wyraża jedynie poglądy autora/ów i nie może być utożsamiana z oficjalnym stanowiskiem Kancelarii Prezesa Rady Ministrów".
Skontaktuj się z nami
Kliknij aby przeładować
Wymagane jest wypełnienie wszystkich pól oznaczonych gwiazdką *.

Organizacje