Bitwa Warszawska: cud nad Wisłą

Bitwa Warszawska, zwyczajowo zwana też Cudem nad Wisłą, to bardzo ważna pod względem militarnym operacja wojskowa, mająca miejsce w dniach od 13 do 25 sierpnia 1920 roku. Rozpoczęły tę sytuację wojska bolszewickie nacierające na Warszawę, a następne miały się one dostać do Zachodniej Europy, wywołując tam rewolucję.

Polacy to potrafili zrobić

Znalazłszy się w tak niezwykłej i zdawałoby się patowej sytuacji, oddziały Wojska Polskiego mimo wszystko zdołały odepchnąć, a przede wszystkim pokonać nacierającego wroga Armię Czerwoną. Wojskami tymi dowodził Michaił Tuchaczewski. Polskie Wojsko w tej bitwie, diametralnie zmieniło z góry przewidywany przebieg całej wojny. Dla nas Polaków było to bardzo ważne, ponieważ Polska zachowała tym sposobem swoją niedawno odzyskaną niepodległość.

Przede wszystkim kontrofensywa

Kluczową rolę spełniła tutaj kontrofensywa naszego wojska. Na lewe skrzydło nacierającej na Warszawę  Armii Czerwonej, spadł grad pocisków od oddziałów wojska dowodzonego przez Józefa Piłsudskiego oraz Tadeusza Rozwadowskiego. Plan bitwy dokładnie został opracowany przez Józefa Piłsudskiego, który dla zmylenia wroga, kazał wykonywać co jakiś czas okrążenia bolszewików przez polskie oddziały. Józef Piłsudski główną silę swojego uderzenia kierowaną w stronę Warszawy poprowadził znad rzeki Wieprz, przy jednoczesnym związaniu głównych sił bolszewickich tuż na przedprożu miasta.

Przełomowy moment

Był to jak wiadomo przełomowy moment dla Polaków. Militarne siły polskie wydawały się bliskie rozpadu, ale mimo wszystko zadały bolszewikom decydujący cios, poprzez przełamanie i tak już słabej Grupy Mozyrskiej pod Kockiem i Cycowem, z jednoczesnym wyjściem na tyły Armii Czerwonej atakującej Warszawę. Od tego momentu przez kolejne dni Wojsko Polskie pozostawało już tylko w ofensywie czasem przechodząc do działań pościgowych, odnosząc sukcesywne zwycięstwa. Zdaniem brytyjskiego polityka  D’Abernona Edgara Bitwa Warszawska, zwana Cudem nad Wisłą, była jedną z osiemnastu najważniejszych bitew świata.

Dzień Wojska Polskiego

Kultywowanie militarnej tradycji oręża polskiego stało się ogromną tradycją każdego rodaka. I dzisiaj Polacy nawiązują do minionych lat, kiedy potrafiliśmy się zmierzyć z każdym zagrożeniem militarnym. Aby uczcić bohaterów 1920 roku, obchodzimy w Polsce w dniu 15 sierpnia Dzień Wojska Polskiego. Dzień ten jest jednym z istotnych czynników integrujących naszą armię ze społeczeństwem.

Ewa MICHAŁOWSKA-WALKIEWICZ

Projekt finansowany ze środków Kancelarii Prezesa Rady Ministrów w ramach konkursu Polonia i Polacy za Granicą 2022


Redakcja strony: dr hab Sergiusz Leończyk, dr Artiom Czernyszew

"Publikacja wyraża jedynie poglądy autora/ów i nie może być utożsamiana z oficjalnym stanowiskiem Kancelarii Prezesa Rady Ministrów".
Skontaktuj się z nami
Kliknij aby przeładować
Wymagane jest wypełnienie wszystkich pól oznaczonych gwiazdką *.

Organizacje