Koncert we Wsoli: na występie Zespołu Artystycznego Wojska Polskiego

Nasza Redakcja została zaproszona do kościoła świętego Bartłomieja we Wsoli, na cudowny koncert muzyczny. Ten chwytający za serce koncert Zespołu Artystycznego Wojska Polskiego, upamiętniał kolejną rocznicę zwycięstwa Polaków nad bolszewikami w „Cudzie nad Wisłą”, mającym miejsce w roku 1920.

Historia zespołu

Reprezentacyjny Zespół Artystyczny Wojska Polskiego, szeregiem swoich występów kultywuje dziedzictwo polskiej tradycji i patriotyzmu. Wykonując znane nam wszystkim pieśni historyczne i utwory instrumentalne, którymi mogliśmy się delektować podczas występu Kwartetu Smyczkowego, artyści tego zespołu niosą widzom wiarę i nadzieję w lepsze jutro. Zespół ten swoimi koncertami wprawia każdego miłośnika historii we wzruszenie i zadumę, dając jednocześnie miłość do polskiego oręża, a przy okazji wprawiając go w stan głębszej refleksji nad minionym czasem. Rozpiętość repertuaru z jakim występuje Reprezentacyjny Zespół Artystycznego Wojska Polskiego, trafia do serca każdego Polaka czułego na sprawy dobra naszej Ojczyzny.

Po 123 latach polskiego niebytu

Pieśni patriotyczne wykonane przez wojskowych artystów, wycisnęły niejedną łzę z oczu wzruszonego widza. Wraz z zespołem niektórzy nawet śpiewali znane i kochane przez wszystkich pieśni takie jak „Pierwsza brygada”, „Warszawianka” czy też „Pierwsza Kadrowa”. Każdy zna pieśń o polskich legionach, które to na swoich bagnetach przyniosły Polakom po 123 latach niewoli narodowej upragnioną niepodległość w 1918 roku. Koncert Kwartetu Smyczkowego w składzie Daniel Kubisz pierwsze skrzypce, Agata Horosiewicz-Bergman drugie skrzypce, Roman Figarski altówka, a także Justyna Osiecka-Pieron wiolonczela. także nie miał sobie równych. Był on też wzbogacony występem Aleksandry Okrasy (sopran) oraz Andrzeja Wiśniewskiego (tenor). Ulubione przez wszystkich utwory prezentowane przez zespół, potrafiły uduchowić każdego Polaka, który umie jak nikt inny cieszyć się z tego czego dokonali Polscy Żołnierze ponad sto lat temu pod Radzyminem i Warszawą.

Raz jeszcze Nasza Redakcja chce podziękować ks. dr Romanowi Kotlimowskiemu, proboszczowi kościoła pw. św., Bartłomieja we Wsoli za zaproszenie na ten cudowny koncert.

Ewa MICHAŁOWSKA-WALKIEWICZ

Projekt finansowany ze środków Kancelarii Prezesa Rady Ministrów w ramach konkursu Polonia i Polacy za Granicą 2022


Redakcja strony: dr hab Sergiusz Leończyk, dr Artiom Czernyszew

"Publikacja wyraża jedynie poglądy autora/ów i nie może być utożsamiana z oficjalnym stanowiskiem Kancelarii Prezesa Rady Ministrów".
Skontaktuj się z nami
Kliknij aby przeładować
Wymagane jest wypełnienie wszystkich pól oznaczonych gwiazdką *.

Organizacje