„Cogito dla Polonii” 7/2024 — już jest!

Dzień dobry, kochana Polonio!

Zapraszamy do lektury 7. e-wydania „Cogito dla Polonii”.
W tym numerze jest sporo o szkole, bo przed nami Dzień Edukacji Narodowej. Piszemy więc o tym, jak dawniej wyglądała nauka.

Rozmawiamy z uczniami i absolwentami polskich szkół ze Szwecji i Wielkiej Brytanii, którzy mówią o tym, jak ważne jest to miejsce.

Przedstawiamy licealistki z Polski, które zachęcają, by być inspiracją dla innych, mówią też o kobietach-naukowcach, które odegrały ważną rolę w historii polskiej nauki. Jak zawsze, zachęcamy młodzież polonijną do pisania wypracowań, dziś podsuwamy pomysł na pracę pt. „Ja za 30 lat”.

Podpowiadamy, na co zwracać uwagę, czytając lektury, i jak zrobić dobre notatki. Omawiamy ważne opowiadanie Olgi Tokarczuk. Czytelników zabieramy w podróż do czasów, w których Zygmunt III Waza przeniósł stolicę do Warszawy.

Odkrywamy Polskę i niezwykłe, nietypowe pomniki. Jest też o frazeologizmach. Jesień to taki czas, gdy dużo się dzieje w świecie Polonii. Dlatego zachęcamy do świętowania Polonijnego Dnia Dwujęzyczności, zapraszamy na Międzynarodowy Dzień Edukacji Polonijnej! Ogłaszamy też 3. edycję konkursu NASZA SZKOŁA JEST SUPER!, w którym można opisać, za co kochacie swoją szkołę.

Siódmy numer do pobrania bezpłatnie w Polonijnej Bibliotece Cyfrowej

https://pbc.uw.edu.pl/34713/1/CogitoDlaPolonii_7_2024.pdf

 

Zapraszamy Was również do tworzenia e-magazynu „Cogito dla Polonii”!

Młodzież, szkoły i organizacje polonijne!

• Uczniowie mogą pokazać się na łamach naszego e-magazynu — wystarczy przysłać zdjęcia i krótko opowiedzieć o sobie i swoich pasjach.
• Jeśli w Waszej polonijnej szkole dzieje się coś ciekawego, napiszcie nam o tym. Planujecie duże wydarzenie lub konkurs dla polonijnych dzieci i młodzieży — przekażcie nam informacje, pomożemy dotrzeć do szerszego grona odbiorców.

Nasz e-mailcogito@cogito.com.pl

Pozdrawiam serdecznie, Ola Siewko redaktor naczelna e-magazynu „Cogito dla Polonii”

Wydawca:
Polskie Bractwo Kawalerów Gutenberga
Zadanie publiczne:
e-magazyny dla polonijnych dzieci i młodzieży: „Cogito dla Polonii” i „Kumpel dla Polonii”.


Organizacje