Świąteczne Jasełka w „Rodzinie” w 2024 roku

Wigilia stanowi nie tylko przygotowanie do Świąt Bożego Narodzenia, ale także początek świątecznego czasu i przede wszystkim określa niepowtarzalny charakter Święta. 24–25 grudnia według kalendarza gregoriańskiego, cały świat katolicki obchodzi Święto Bożego Narodzenia. Boże Narodzenie w Polsce — to najważniejszy, najbardziej rodzinny z wszystkich świąt, pełne pięknych polskich tradycji i świątecznego nastroju. 22 grudnia 2024 roku w lokalu stowarzyszenia „Rodzina” w pięknie udekorowanej sali, przy świątecznym stole byłyzorganizowane Jasełka świąteczne.

Tradycje kulturowe Bożego Narodzenia w Polsce zajmują szczególne miejsce i stanowią ważną część życia tego kraju. Polacy znani ze swojej religijności przygotowują się do tego Święta ze szczególną uwagą, gromadząc całą rodzinę, aby przygotować różnorodne dania bezmięsne i udekorować swoje domy. Członkowie stowarzyszenia „Rodzina” honorują i podtrzymują tradycje swoich przodków i dlatego coroczne obchodzą Święta Bożego Narodzenia, które się odbywają w miarę możliwości w uroczystej i radosnej atmosferze. Znamienne jest, że posiłki można jeść tylko łyżkami. Według starej legendy, w ten czas do stołu przychodzą dusze zmarłych krewnych, więc wszystko jest ostre kłaść na stół zabronione, aby one nie ucierpiały. Na rogu stołu pod białym obrusem umieszczono siano — symbol tego, że Jezus Chrystus urodził się w żłobku.

Jedno miejsce przy stole powinno pozostać wolne. Tak było. Czekaliśmy na człowieka, który nagle może przyjść: żebrak wędrowny, bezdomny, bo pamiętaliśmy, że istnieje taka niepisana zasada: „Gość w dom — Bóg w dom”. W tym roku przy Świątecznym stole wystawiono dwanaściebezmięsnych potraw, przygotowano przez aktywnymi członkowi stowarzyszenia. Przygotowane zostały pyszne ciasto z kapustą i grzybami, ciasto z ryby, placki bananowe, szarlotka i inne postne potrawy. Najważniejszym daniem na wigilijnym stole są ryby, bo obraz ryby był starym chrześcijańskim symbolem.

Oksana Ruzimowa opowiedziała obecnym o tym, że w Polsce tradycja Szopki bożonarodzeniowej zapoczątkowana została w końcu XIII wieku przez zakon franciszkanów, którzy w tym czasie osiedlili się w tym kraju. Początkowo były to przedstawienia zwane jasełkami, w których na tle dekoracji ze skałami i grotami ustawiano żłóbek oraz rzeźbione w drewnie figurki Dzieciątka, Matki Boskiej, św. Józefa, pastuszków, zwierząt (głównie owieczki) i Trzech Królów. Z roku na rok uatrakcyjniano przedstawiane misterium rozbudowując dekorację, wprowadzając w ruch figurki, zwiększając ich ilość, a także wprowadzając postaci świeckie.

Mieliśmy śpiewanie kolędy, składanie sobie życzenia również obdarowania drobnymi upominkami. Kolędy usłyszeliśmy w wykonaniu Oksany Ruzimowej, która razem z obecnymi śpiewała kolędy „Cicha noc”, „Dzisiaj w Betlejem”, „Jezus malusieńki”, „Przybieżeli do Betlejem”. W tym samym czasie zorganizowano zwycięską loterię. Pod koniec imprezy w drzwiach pojawił się pan Czesław Gajducki ubrany w strój św. Mikołaja (rosyjski Dziadek Mróz). Święty Mikołaj po polsku powitał wszystkich i wraz z życzeniami Radosnych Świąt Bożego Narodzenia wręczył zebranym prezenty. Podzielili się ze sobą opłatkiem i życzyliśmy na wzajem Wesołych Świąt Bardzo Jesteśmy dumni, że zrobiliśmy wszystko, aby nasi członkowi poczuli prawdziwąatmosferę Bożego Narodzenia.

Walentyna SZMAKOWA
prezes
stowarzyszenia „Rodzina”

Organizacje