Szkolenie członków „Rodziny” i próby zespołu „Skowroneczki” w 2024 roku

Od września tego roku w „Rodzinie” rozpoczął się kolejny rok szkolny 2024/2025. Sobotnie — niedzielne kursy języka polskiego odbywają się co tydzień i planowane zakończenie ich jest pod koniec maja 2025 roku. W 2024 roku szkoła polonijna potwierdziła rejestrację w bazie szkół polonijnych Centrum Rozwoju Polskiej Edukacji za granicą (ORPEG). Dla chętnych do nauki słuchaczy Stowarzyszenia «Rodzina» w ciągu roku szkolnego organizowane są zajęcia z języka polskiego i wiedzy o kulturze polskiej.

Pomieszczenie, w którym odbywają się zajęcia znajduje się pod adresem Omsk, ulica pr. Karola Marksa, 20/305. Lokal jest wyposażony do nauki oraz ma specjalne atrybuty, które są używane podczas zajęć w języku polskim (tablica, stoły, krzesła, laptop, są mapy Polski fizyczna i polityczna). Na drzwiach wejściowych lokalu znajduje się szyld: Omska Regionalna społeczna Organizacja «Polskie Kulturalno-Oświatowe Stowarzyszenie „Rodzina”.

W tym roku osób chętnych do nauki języka polskiego jest znacznie mniej niż dwa lata temu. Niemniej jednak nauka trwa, w Szkole uczy się 18 osób — to są dorośli w różnym wieku do 75 lat, także młodzież i dzieci od 16 do 19 lat. Zajęcia odbywają się regularnie na dwóch poziomach nauczania od początkujących do zaawansowanych. W grupie początkującej jest — 8 osób. Druga grupa kontynuującą nauczanie liczy 11 osób. Nauczanie na lekcjach odbywa się w całości według nowoczesnych podręczników dla rosyjskojęzycznych uczniów: Hura I i Hura 2. Niestety podręczników języka polskiego Hura dla wszystkich obecnych brakuje, jesteśmy zmuszeni do ciągłego drukowania z wersji elektronicznej.

W niedziele zajęcia prowadzi kompetentna, doświadczona wiceprezes nauczycielka pani Ałła Ładan. Wyniki szkolenia językowego można ocenić na podstawie tego, że uczniowie naszego stowarzyszenia trafiają do polskich placówek oświatowych. Naprzykład Nikita Kapuściński (17 lat) także paralelnie jest uczniem na odległość III klasy Liceum Ogólnokształcącego im. Komisji Edukacji Narodowej ORPEG uzupełniającego planu nauczania. W sobotę odbywają się zajęcia z historii i kultury Polski. Lekcje prowadzi nauczycielka Pani Oksana Ruzimowai Oleg Nawołokin. Często odbywa się tematyczne pokazy polskich filmów.

Ponadto w tym samym pomieszczeniu odbywają się posiedzenia przewodniczącego Zarządu i członków Stowarzyszenia „Rodzina”. Odbywają się próby sceniczne dziecięcego wokalno-instrumentalnego zespołu „Skowroneczki”.

Uczestnicy Zespołuto są dzieci i młodzież w wieku od 14 do 18 lat, grające na instrumentach (fortepian, skrzypce, fleta, klarnet, itp.) i wykonujące polskie piosenki ludowe i muzykę klasyczną. Uczestnicy zespołu „Skowroneczki” za sobą mają ponad 70 występów jak w Rosji, tak i po za granicą. Zespół wielokrotnie brał udział w konkursie piosenek na Międzynarodowym festiwalu w imieniu poezji Marii Konopnickiej w Przedborze. W sierpniu 2018 roku w tym konkursie zespół z powodzeniem zdobył Pierwszą Nagrodę. W lipcu 2019 roku Zespół „Skowroneczki” został zaproszony na obchody Dnia Miasta-braterstwa Lublina. Z okazji 450-lecia zawarcia Unii Lubelskiej zespół dał kilka koncertów na placówkach miasta Lublin i Pułtusk, był uhonorowany najwyższą nagrodą Medalem Unii Lubelskiej.

Każdy koncert to scenariusz starannie przygotowany pod kierownictwem członka zarządu Stowarzyszenia Olgi Perminowej. W repertuarze uczestnicy Zespołu muzyka F. Chopina, Jerzego Petersburskiego, polskie pieśni ludowe, piosenki z repertuaru Anny German, piosenki do wierszy Marii Konopnickiej i wiele utworów innych znanych polskich kompozytorów. Dziecięcy wokalno-instrumentalny zespół „Skowroneczki” aktywnie bierze udział w różnych uroczystościach również występuje na koncertach miasta i regionu. W 2025 roku zespół będzie obchodził 15 lat od dnia go założenia.

Walentina SZMAKOWA,
Prezes
Stowarzyszenia „Rodzina”

Organizacje