Zapraszamy do udziału
w Projekcie Latającej Poradni

Szanowni Państwo,

z upoważnienia Pani Dyrektor Justyny Kralisz pragnę Państwa poinformować, iż w okresie marzec — listopad 2023 r. ORPEG planuje kolejną edycję projektu Latająca Poradnia on-line.

W każdej szkole projekt zaczynać się będzie od szkolenia wstępnego on-line dla kadry pedagogicznej trwającego około 90 min. W szkoleniu wstępnym mogą również uczestniczyć rodzice zainteresowani udziałem swoich dzieci w projekcie. Spotkanie będzie miało charakter zapoznawczy z procedurami poszczególnych konsultacji, dlatego też obecność rodziców uważa się za zasadną. 

Konsultacje on-line zostaną przeprowadzone przez zespół specjalistów z Polski: psychologa, neurologopedę oraz specjalistę integracji sensorycznej. Każda konsultacja specjalistyczna poprzedzona będzie koniecznością wypełnienia przez rodzica kwestionariusza. Pytania zawarte w nim, pozwolą na zapoznanie się z trudnościami dziecka i dobór odpowiednich metod badawczych w poszczególnych modułach.

Moduł psychologiczny składać się będzie z etapów takich jak: rozmowa specjalisty z rodzicami dziecka, rozmowa z dzieckiem bez udziału rodzica (u dzieci starszych), rozmowa z rodzicami mająca na celu podsumowanie konsultacji. 

Moduł logopedyczny składać się będzie ze spotkania z rodzicem i dzieckiem. Podczas konsultacji przeprowadzony będzie test logopedyczny mający na celu ocenę artykulacji w języku polskim, zasób słownika biernego i czynnego dziecka, przeprowadzona będzie również próba oceny narządów artykulacyjnych.

Moduł fizjoterapeutyczny połączony z integracją sensoryczną, składać się będzie ze spotkania z rodzicami i dzieckiem. Podczas spotkania przeprowadzony będzie wywiad z rodzicem, a dziecko proszone będzie o wykonanie kilku prób motorycznych. W niektórych sytuacjach, rodzice mogą zostać poproszeni o przesłanie nagrania aktywności fizycznych.

Terminarz badań zostanie ustalony przez zespół specjalistów w porozumieniu z Dyrekcją szkoły. Po przeprowadzonym badaniu dla każdego dziecka zostanie opracowany raport zawierający rekomendacje i wskazówki dla nauczycieli i rodziców. Raporty zostaną przesłane rodzicom, a także przekazane do szkoły.

Po zakończeniu badań wszystkich uczniów danej szkoły, zostanie przeprowadzone szkolenie podsumowujące dla kadry pedagogicznej. Temat będzie obejmował zagadnienia z obszaru psychologii, logopedii lub integracji sensorycznej i zostanie ustalony w porozumieniu z dyrekcją szkoły w trakcie trwania projektu w każdej ze szkół. Szkolenie trwać będzie około 120 minut.

Należy podkreślić, iż wszystkie terminy szkoleń dla nauczycieli i badań uczniów zostaną ustalone w porozumieniu z Dyrekcją szkoły przy uwzględnieniu warunków funkcjonowania szkoły. W badaniu będą mogli wziąć udział uczniowie bez względu na wiek. Najważniejsze jest, aby wszystkie dzieci z potrzebami edukacyjnymi i ich nauczyciele uzyskali pomoc i wsparcie specjalistów.

Celem tegorocznej edycji projektu Latająca Poradnia on-line 2023 jest objęcie badaniami nie tylko nowych uczniów, którzy do tej pory nie brali udziału w projekcie, ale również tych uczniów, którzy zostali już zdiagnozowani przez specjalistów w ramach projektu Latająca Poradnia, po to, aby ocenić wartość dodaną przeprowadzonych badań w poprzednich edycjach i wskazać ewentualne potrzeby dziecka w celu dalszej diagnostyki i wsparcia.

Aby wziąć udział w projekcie należy wypełnić zgłoszenie (w załączeniu) i podać wstępnie miesiąc rozpoczęcia realizacji projektu Latająca Poradnia on-line 2023 w Państwa szkole oraz szacunkowe dane dotyczące uczniów w rozbiciu na liczbę uczniów, którzy będą uczestniczyli w projekcie po raz pierwszy oraz liczbę uczniów, którzy będą uczestniczyli w projekcie po raz kolejny.

Należy również wskazać, ilu nauczycieli byłoby zainteresowanych udziałem w szkoleniu.

Uprzejmie prosimy o nadesłanie wypełnionego zgłoszenia do Pani Urszuli Łączyńskiej, wizytatora Szkół Europejskich ds. szkoły średniej na adres urszula.laczynska@orpeg.pl w terminie do 20 lutego br.

Zachęcamy do udziału w projekcie Latająca Poradnia on-line 2023.

z poważaniem,
Małgorzata KAMIŃSKA
Wicedyrektor
ds. Polonijnego Centrum Nauczycielskiego

« powrót

Projekt finansowany ze środków Kancelarii Prezesa Rady Ministrów w ramach konkursu Polonia i Polacy za Granicą 2022


Redakcja strony: dr hab Sergiusz Leończyk, dr Artiom Czernyszew

"Publikacja wyraża jedynie poglądy autora/ów i nie może być utożsamiana z oficjalnym stanowiskiem Kancelarii Prezesa Rady Ministrów".
Skontaktuj się z nami
Kliknij aby przeładować
Wymagane jest wypełnienie wszystkich pól oznaczonych gwiazdką *.

Organizacje