2/2001 (14): Olga Tiemierowa ''Przy mikrofonie "Polonia Minusińska"

PRZY MIKROFONIE "POLONIA MINUSIŃSKA"

Dzień dobry, drodzy przyjaciele, przy mikrofonie "Polonia Minusińska"… Już półtora roku audycje naszej polskiej narodowo-kulturalnej organizacji Polonia Minusińska znajdują się w eterze. Wszystkie prowadzone są w językach rosyjskim i polskim. Gdzie jeszcze, oprócz syberyjskiej gazety "Rodacy" Kongresu Polaków w Rosji, można opowiedzieć o życiu Polonii południowej części Krasnojarskiego Kraju? Opowiedzieć o tym, jak dziś żyje się w Polsce? Te i podobne dylematy doprowadziły mnie i Sergiusza Leończyka do Radia Minusińsk. Dyrektor tej rozgłośni wyszedł nam na przeciw. Po ostatnich rozmowach z października 1999 roku mieliśmy możliwość zaistnenia w eterze, i to zupełnie bezpłatnie. Od IX 2000 roku do I 2001 trwały rozmowy, których efektem było 10 bezpłatnych minut audycji i 5 minut płatnego eteru. Koszt miesięczny to 300 rubli, a wszystkie rozliczenia wzięła na siebie Fundacja “Pomoc Polakom na Wschodzie", wspierająca media polonijne. Na samym początku wychodziliśmy w eter jeden raz w miesiącu. W pierwszych audycjach opowiadaliśmy o dokonaniach minusińskiej Polonii.

W październiku 1999 roku pierwszy raz w Minusińsku zorganizowany został Dzień Kultury Polskiej. Gościliśmy dużą delegację z Polski i Ambasady Polskiej z Moskwy. Zaprezentowaliśmy naszą organizację, odbył się polski koncert. O tym wszystkim opowiedzieliśmy nieobecnym na tych uroczystościach w naszej listopadowej audycji.Trzeba zaznaczyć, że audytorium jest spore. Ponad 100.000 ludzi słucha Radia Minusińsk, oznacza to, że również polskich programów. W jednej z audycji rozmawialiśmy o metodycznej konferencji poświęconej problemom nauczania języka poskiego na Syberii, która odbyła się w Abakanie i Minusińsku. Opowiadamy o wielkich chrześcijańskich świętach: Bożym Narodzeniu i Wielkanocy, jak obchodzimy je w naszej Polonii i o tym, jak świętuje się je w Polsce. Im więcej pracujemy nad audycjami, tym szerszym staje się krąg tematyczny. Polskie audycje przeprowadzane są w trzech cyklach. “Dzień za dniem” to audycja opowiadająca o działalności naszej organizacji "Polonia Minusińska" i jej oddziałach w Szuszyńsku i Karatuzie. “Historia i kultura Polski” – nazwa drugiego cyklu mówi sama za siebie. W ramach tego cyklu wyszły audycje: “I w każdym sercu” – o święcie niepodległości Polski, “Edukacja w Rzeczypospolitej Polskiej”, “Fryderyk Chopin”, “Boże Narodzenie” i “Wielkanoc”. Trzeci cykl nazywa się “Polskie spotkania”, w którym opowiadamy o ważnych wydarzeniach historycznych, które stały się przyczyną przybycia Polaków na Syberię, o życiu tytejszej polskiej społeczności w ubiegłym wieku czy historie niektórych polskich rodzin. W tym cyklu wykorzystujemy materiały z minusińskiego archiwum, dokumenty ze zbiorów muzeum im. Mikołaja Martianowa, wspomnienia żyjących świadków. Dużą pomocą służy nam pan Sergiusz Leończyk

Warto zaznaczyć, że nasze audycje, to nie tylko goły tekst. Do każdej audycji dobieramy muzykę polskich kompozytorów klasyków i wspólczesnych młodych wykonawców. w audycjach rozbrzmiewają wiersze polskich poetów, a także pieśni polonijnego zespołu "Czerwone Jagody", który jest już dobrze znany w Minusińsku i okolicach. Dla mnie każda audycja, choćby najkrótsza, jest dużym sukcesem. Już dawno mam poza sobą pierwszą tremę przed włączonym mikrofonem, za każdym razem jednak czuję dreszcz emocji. Niepokoję się o każdą audycję - ludzie słuchają nas czy nie słuchają?

Dziś można powiedzieć, że odnieśliśmy sukces i nawiązaliśmy kontakt ze słuchaczami. Ludzie dzwonią pod nasz numer telefonu 2-49-79. Poznajemy się, słuchacze zapisują się do naszej organizacji. W ten sposób do Centrum Polskiej Kultury trafiła rodzina Brzozowskich. Każdy z nowych członków wybrał jakieś zajęcia, jeden poważnie zajął się nauką języka polskiego, drugi działa w zespole muzycznym, ktoś inny po prostu przychodzi z wizytą przy okazji naszych świąt. Interesujące jest również to, że po audycji opowiadającej o zesłańcu Hipolicie Korsaku emerytowana nauczycielka napisała wspomnienia o jego potomku, którego ona poznała w połowie XX wieku. Dziś śledząc jej wspomnienia poszukujemy i nie wykluczone, że uda się odnaleźć tu, na Syberii krewnych i znajomych Hipolita Korsaka. Oczywiście, przy piętnastominutowym czasie audycji nie można poruszyć wszystkich tematów. “Polskich spotkań” można posłuchać dwa razy w miesiącu, w pierwszy i czwarty poniedziałek każdego miesiąca. Ogólny czas zarezerwowany na ten cykl to 40-50 minut.

Tekst audycji jest tłumaczony na język polski przez nauczycieli, którzy przyjechali do nas z Polski. Pracowali u nas pan Andrzej Malinowski, Karol Graczyk, Tomasz Pacia. W tym miejscu chcemy pod ich adresem skierować same ciepłe słowa podziękowania za odpowiedzialność, skrupulatność, za sprawność i wyczucie językowe. Jeśli mowa o perspektywach, to wydaje mi się, że nasze audycje powinny rozbrzmiewać codziennie. Jeżeli tylko uda się opłacić eter… Oprócz tego chcielibyśmy nawiązać współpracę z rozgłośniami w Karatuzie i Szuszyńsku i choćby raz na pół roku nadawać polskie programy. Planujemy także wprowadzić nowe formy radiowe. Może uda się opracować nowy cykl, którego celem byłaby nauka języka polskiego przez radio.

Mamy nadzieję, że nasze audycje pomogą zrozumieć polską kulturę, poznać język Polaków i przyczynią się do wzajemnego, twórczego przenikania dwóch wielkich kultur: polskiej i rosyjskiej.

Olga Tiemierowa, redaktor radia Polonia Minusińska


< powrót

Organizacje