Rodacy na Syberii - archiwum numerów

3/2004 (27): Jubileuszowy rok Polonii Baszkirii

Rok 2004 – jubileuszowy dla Polaków w przeduralskiej republice Baszkirii.

Pięć lat obchodzi polska narodowościowa szkoła niedzielna imienia Alberta Pieńkiewicza w Ufie.

Albert Pieńkiewicz (1884–1937) wybitny rosyjski i radziecki naukowiec-pedagog, polskiego pochodzenia – rektor Uniwersytetu Uralskiego w Jekaterinburgu (1920–1921), rektor Moskiewskiej Wyższej Szkoły Pedagogicznej im. W.Lenina.

Niestety represje stalinowskie szczególnie dotknęły inteligencję polskiego pochodzenia, w 1937 r. Pieńkiewicza na mocy wyroku NKWD rozstrzelano jako "szpiega".

Albert Pieńkiewicz był synem powstańca styczniowego i pamięć o nim została w ponad 300 jego monografiach i podręcznikach.

Rozporządzeniem Rady Miasta Ufy z 1 marca 1999 r. odrodzona szkoła polska nosi imię wielkiego Polaka – Alberta Pieńkiewicza, 120-lecie jego urodzin obchodziło w tym roku całe miasto. 15 maja na Uniwersytecie w Ufie odbyła się konferencja naukowa "Polonika w Republice Baszkortostan". Materiały z tej konferencji zostały opublikowane i nasi czytelnicy będą mogli zapoznać się z najciekawszymi artykułami, w tym o życiu i działalności naukowej Alberta Pieńkiewicza już w następnym numerze.

Na zdjęciach:1) Uczniowie szkoły polskiej im. A.Pieńkiewicza przed polskim dworem podczas Międzynarodowego Festiwalu "Wspólnota" w Ufie 15 czerwca 2004 r.2) Otwarcie Dni Kultury Polskiej w Baszkirii. Występ zespołów "Dożynki" i "Karolinka" 15 maja 2004 r.3) Zamknięcie Dni Kultury Polskiej 16 maja 2004 r.4) Boże Narodzenie w szkołe polskiej w Ufie.


< powrot

Galerie zdjęć
Projekt jest finansowany ze środków Kancelarii Prezesa Rady Ministrów w ramach zadania publicznego dotyczącego pomocy Polonii i Polakom za granicą
Kancelaria Prezesa Rady Ministrów
Wspólnota Polska

Redakcja strony: dr hab Sergiusz Leończyk, dr Artiom Czernyszew

"Publikacja wyraża jedynie poglądy autora/ów i nie może być utożsamiana z oficjalnym stanowiskiem Kancelarii Prezesa Rady Ministrów".
Skontaktuj się z nami
Kliknij aby przeładować
Wymagane jest wypełnienie wszystkich pól oznaczonych gwiazdką *.

Organizacje