W Tomsku odbył się VI Konkurs-Festiwal Młodych Wykonawców Muzyki Polskich Kompozytorów "PRELUDIUM" im. Fryderyka Chopina. W tym roku przyznano mu certyfikat Obwodowego Konkursu-Festiwalu. W związku z tym warto przypomnieć jak się to zaczynało? Pomysł zorganizowania konkursu zrodził się u Ludmiły Syzdalskiej, nauczycielki języka polskiego w szkole nr 16 i kierowniczki zespołu polskiej pieśni "Spotkania" , w lecie roku 1999 po powrocie z Warszawy. Pani Ludmiła odwiedziła Żelazową Wolę, miejsce urodzenia Fryderyka Chopina i od tej pory już jej nie opuszczała myśl zorganizowania w Tomsku święta polskiej muzyki.
Wśród założycieli Konkursu były Centrum Kultury Polskiej "Dom Polski" w Tomsku i szkoła nr 16, gdzie są polskie klasy. Pani Nina Abinowa, dyrektorka szkoły, odstąpiła pomieszczenie, przy pomocy sponsorów nabyła fortepian koncertowy. "Dom Polski" zajął się poszukiwaniem sponsorów oraz młodych talentów. Niestety, w Tomsku udzieliła nam pomocy tylko dyrektorka salonu kwiatowego pani Żanna Smirnaja - nieodpłatnie dostarczyła kwiaty dla każdego uczestnika Konkursu. Pomogała nam przez pięć lat. Dzięki jej za to z całego serca. Wsparcia finansowego udzieliło Stowarzyszenie "Wspólnota Polska". Z troską zastanawiali się, czy znajdą się chętni do udziału w konkursie? Przypominam sobie, jak mówili nam wtedy muzycy zawodowi: " Co to wymyśliliście? Nic z tego nie wyjdzie! Chopin jest dla dzieci kompozytorem trudnym!" Jednak my nie ustępowaliśmy.
Odezwali się pedagodzy szkół muzycznych. Brakowało czasu. I Konkurs odbył się w październiku roku 1999. Termin został dopasowany do dnia pamięci Wielkiego Kompozytora. Wykonywana na nim była tylko muzyka Chopina. W Konkursie wzięło udział 37 uczestników w wieku od 7 do 18 lat. Uczniowie klas polskich szkoły nr 16 powitali uczestników polską piosenką. Wszystko wyszło wspaniale! Na zakończenie dzieci zostały obdarowane prezentami i kwiatami. Każdy otrzymał też dyplom. A organizatorzy z ulgą odetchnęli: " Udało się!"
W następnym roku młodzi artyści jak również pedagodzy już zawczasu zaczęli interesować się konkursem. Zdecydowaliśmy przenieść termin jego odbycia na miesiąc luty i dopasować do daty urodzenia kompozytora. Wtedy też konkurs otrzymał swóją teraźniejszą nazwę: Konkurs-Festiwal Młodych Wykonawców Muzyki Polskich Kompozytorów "PRELUDIUM" im. Fryderyka Chopina. Od tej pory brzmi na nim nie tylko muzyka Chopina, ale również innych kompozytorów polskich.
Jednocześnie zrodziła się jeszcze jedna tradycja: inauguracja koncertu "Echo Konkursu im. Chopina", w którym wzięli udział laureaci i inni znakomici wykonawcy Po raz pierwszy ten koncert odbył się w bibliotece im. Puszkina.
Prawie na każdym z konkursów czy koncertów byli obecni goście z Polski: Piotr Hlebowicz, który pomagał w organizowaniu pierwszego konkursu, Tadeusz Markiewicz, Konsul Republiki Polskiej w FR pani Violetta Sobierańska i pani Małgorzata Szniak. Nauczyciele z Polski: Andrzej Malinowski, Wiesław Paszkowski, Darlena Zawada, pracujące w Tomsku, byli nie tylko słuchaczami, lecz również prezenterami konkursu.
Z roku na rok powiększa się liczba młodych muzyków, biorących udział w konkursie. Obserwuje się również doskonalenie przez nich rzemiosła artystycznego. Na VI Konkurs-Festiwal zgłosiło się 140 osób, także zespoły wokale i instrumentalne. Brzmiały fortepian, skrzypce, flet, gitara, domra, soliści i chóry. Prawie wszystkie polskie piosenki były wykonywane po polsku. Ludmiła Suzdalska na prośbę pedagogów-muzyków chętnie służyła pomocą w kwestii prawidłowej wymowy.
Dzisiaj Konkurs im. F. Chopina "PRELUDIUM" jest dość znacznym wydarzeniem w życiu miasta. To jest święto muzyki polskiej, na które czekają uczestnicy jak również widzowie, do niego przygotowują się w ciągu roku. Każdy konkurs przynosi nam jakąś niespodziankę - jeśli na pierwszych konkursach pieśni były wykonywane w języku rosyjskim, to teraz wykonawcy śpiewają głównie w języku polskim. Czyż nie można zasłuchać w Polonez Ogińskiego w wykonaniu zespołu "Uśmiech", a te miłe malutkie dzieci , które wykonały w języku polskim piosenkę "Telefony", a niezwykłe wykonanie "Karolinki" do akompaniamentu domr? Liza Batrakowa i Nika Adamian zaczynały swoje występy na pierwszym konkursie będąc małymi dziewczynkami, a teraz jako młode panienki wykonują muzyczne utwory jak dojrzali artyści zawodowi.
Dużo można mówić także na temat innych uczestników. Konkurs ma to do siebie, że są zwycięzcy i są przegrywający. Myślimy, że my wszyscy jesteśmy zwycięzcami, przecież robimy dobrą robotę, sprawiając radość słuchaczom.
Możemy powiedzieć, że osiągnęliśmy główny cel naszego Konkursu-Festiwalu - propagowanie muzyki polskiej i odkrywanie młodych talentów, mimo trudności z zaopatrzeniem szkół muzycznych w nuty polskich kompozytorów. Przyjemnie nam, że w programach nauczania szkół muzycznych oprócz Chopina, Ogińskiego i Wieniawskiego, znaleźli się Moniuszko, Różycki, Paderewski, Maszkowski, Rybicki i inni. Cieszymy się też z tego, że w konkursie biorą udział nie tylko dzieci ze szkół muzycznych, również ze szkół artystycznych, klubów dziecięcych, szkół prywatnych z Tomska i obwodu tomskiego. Nazywamy nasz Konkurs-Festiwal "PRELUDIUM" otwartym i z przyjemnością zapraszamy do udziału w nim wykonawców z innych miast.
W skład jury wchodzą sędziowie, którzy już od sześciu lat ciężko pracują jako wolontariusze. Przewodnicząca jury Ludmiła Wiktorowna Bułgakowa, docent, kierowniczka Katedry Kunsztu Wykonania Instrumentalnego Instytutu Sztuki Tomskiego Uniwersytetu Państwowego. Członkowie jury, pedagodzy szkół muzycznych: O.G. Sałajewa, W.W. Pomazowa, G.E. Jankowska, przedstawicielka "Domu Polskiego" J.W. Amosienko. Jury ocenia srogo, ale sprawiedliwie. W tym roku nikt nie zajął pierwszego miejsca, a zwycięzcami zostali:
II miejsce: Strokowa Tatjana (skrzypce, Tomska Wyższa Szkoła Muzyczna), Galina Bogdanowa (flet, os. Mirnyj).
III miejsce: Anna Morozowa (wokal, klasa polska szkoły nr 16), Nika Adamian (fortepian, Tomska Wyższa Szkoła Muzyczna), Maksim Fridman, Wadim Kozik ( duet gitar, gimnazjum nr 13), Zespół wokalny "Uśmiech" (Szkoła muzyczna nr 1).
IV miejsce: Jelizawieta Batrakowa (fortepian, Tomska Wyższa Szkoła Muzyczna), Darja Iljina (fortepian, szkoła muzyczna nr 1), Zespół wokalny (Os. Czarna Rzeczka), Zespół domrystów (Szkoła muzyczna nr 4).
Sześciu uczestników otrzymało dyplomy "Nadzieja", a ponieważ to jest festiwal, nagrody i dyplomy otrzymali wszyscy uczestnicy.
W ciągu ostatnich dwóch lat "Echo Konkursu im F. Chopina" zamieniło się w galowy koncert-święto muzyki polskiej w Tomsku i odbywa teraz w auli aktowej Tomskiego Uniwersytetu Państwowego, jednej z najlepszych sal miasta. Po koncercie odbywa się też nagradzanie uczestników konkursu.
Tym razem honorowym gościem Konkursu została Konsul Republiki Polska w Federacji Rosyjskiej pani Małgorzata Szniak, która podziękowała dzieciom za wspaniały koncert i życzyła im dalszych sukcesów twórczych.
"Dom Polski" też składa podziękowania wszystkim uczestnikom, członkom jury, organizatorom, sponsorom i życzy Konkursowi długich lat istnienia!
Nina MOISIEJENKO