3/2006 (36): POLSKIE LATO 2006 r. dzieci polonijnych z moskiewskiego okręgu konsularnego

W roku bieżącym, Stowarzyszenie "Wspólnota Polska" przyznało organizacjom polonijnym z moskiewskiego okręgu konsularnego 50 miejsc na kolonie we Włodawie, w terminie od 5 do 17 lipca. Rekrutacją oraz organizacją pobytu grupy w Moskwie, podczas podróży do Polski oraz w drodze powrotnej do miejsc zamieszkania, zajmowała się Federalna Polska Narodowo-Kulturalna Autonomia "Kongres Polaków w Rosji". Tegoroczne kolonie we Włodawie zyskały duże uznanie kierownictwa polonijnej grupy z Rosji oraz dzieci. Wskazywano na interesujący, urozmaicony program, a w tym dużą liczbę wycieczek.

Od lutego br. Wydział Konsularny Ambasady RP w Moskwie rozpoczął starania o pozyskanie dodatkowych sponsorów dla letniej akcji kolonijnej dzieci polonijnych. Zachęcano ewentualnych sponsorów do rozwijania już istniejących kontaktów pomiędzy miastami w Polsce a miastami w moskiewskim okręgu konsularnym, do nawiązywania współpracy szkół oraz środowisk w Polsce z organizacjami polonijnymi w moskiewskim okręgu konsularnym. W wyniku starań Wydziału Konsularnego Ambasady RP w Moskwie dzieci na kolonie 2006 r. w Polsce zaprosili:

- Marszałek Województwa Wielkopolskiego - w związku z tym, że Poznań współpracuje z Samarą, Pan Marszałek zaprosił na międzynarodowy obóz dla młodzieży w wieku 16-19 lat członków organizacji Polskie Miejskie Centrum Kulturalno-Ośwatowe w Samarze. Opiekunem grupy była prezes organizacji polonijnej, a 10-osobową grupę młodzieży stanowili: 6 os. z Samary i 4 osoby z organizacji polonijnej w Moskwie. Warunkiem wyjazdu była również znajomość języka angielskiego. Obóz odbył się w miejscowości Łężeczki k/Międzychodu, w terminie 22.07.-2.08.06 r. Opiekun grupy podkreślił dużą życzliwość organizatorów, a także gotowość Poznania do dalszego rozwoju współpracy z Samarą i jej środowiskiem polonijnym.

- Marszałek Województwa Pomorskiego - zaprosił na obóz organizowany wspólnie ze Związkiem Harcerstwa Polskiego grupę 28 os. z organizacji "Szkoła Polska" ze Smoleńska.

- Prezydent Miasta Krakowa - zaprosił na kolonie, w terminie 22.06-4.07.2006 r., do Krakowa i Gołkowic k/Nowego Sącza, grupę 35 osób. W związku z tym, iż organizacja polonijna z Krasnodaru chciałaby zintensyfikować współpracę z Krakowem, organizację wyjazdu przyznano Narodowo-Kulturalnemu Centrum "Jedność" w Krasnodarze, które zorganizowało grupę dzieci polonijnych z Kaukazu. Skład grupy: 4 opiekunów (nauczyciele języka polskiego z Krasnodaru, Władykaukazu, Piatigorska), 31 dzieci w wieku od 11 do 14 lat, w tym: 12 os. z Krasnodaru, 5 os. z Mineralnych Wód, 5 os. z Piatigorska, 1 os. z Soczi, 8 os. z Władykaukazu. Wszyscy uczestnicy kolonii podkreślili znakomitą organizację pobytu, atrakcyjny program oraz ogromną życzliwość ze strony organizatorów. Wywiadu m.in. na ten temat udzieliła dla prasy Władykaukazu, Pani Weronika Zielińska, przewodnicząca działającej w tym mieście organizacji polonijnej "Dom Polski". Na powracające z Polski dzieci we Władykaukazie oczekiwali dziennikarze miejscowej telewizji, która zamieściła ich wypowiedzi nt.. niezwykłych kolonii w Polsce.

- Prezes Zarządu Głównego Związku Nauczycielstwa Polskiego - zaprosił 15 osób na kolonie połączone z seminarium języka polskiego w Zakopanem, w terminie 1-14 lipca br. Wyjazd ten miał również służyć nawiązaniu kontaktów pomiędzy szkołą nr 112 w Moskwie (na terenie której pracuje Polonijne Centrum Kulturalne organizacji polonijnej "Dom Polski" w Moskwie) a jedną ze szkół w Warszawie. Dlatego też do Zakopanego udali się, na zaproszenie Prezesa ZNP, z-ca dyrektora szkoły 112 (jako jeden z opiekunów grupy) oraz dwoje rosyjskich dzieci (uczniów tej szkoły). Grupę pozostałych 11 osób stanowili członkowie moskiewskiej organizacji polonijnej, w tym: 10 dzieci w wieku od 11 do 14 lat i 1 opiekun.

W drodze do Zakopanego uczestnicy kolonii przebywali - również na zaproszenia Prezesa ZNP - w Warszawie. Po powrocie do Moskwy opiekun grupy przekazał do Wydziału Konsularnego podziękowania od uczestników kolonii oraz ich rodziców za bardzo dobrą organizację pobytu i życzliwość organizatorów. Prezes Mazowieckiego Oddziału Związku Nauczycielstwa Polskiego przekazał Wydziałowi Konsularnemu słowa uznania dla grupy z Moskwy, twierdząc, że była ona najlepszą grupą na koloniach, cieszyła się ogromną sympatią i zyskała wielu przyjaciół.

- Fundacja "dla dobra dziecka" z Warszawy, zaprosiła na kolonie do Gdańska, w terminie 29.06-8.07.06 r., 15-osobową grupę dzieci i młodzieży z organizacji polonijnej Polskie Centrum Kulturalno-Oświatowe w Ufie. Grupa ta przyjmowana była przez Szkołę Ochrony Środowiska w Gdańsku, która zainteresowana jest nawiązaniem stałej współpracy ze szkołami o podobnym profilu nauczania w Ufie i Omsku. Uczestnicy kolonii przekazali organizatorom podziękowania za znakomitą organizację pobytu w Polsce.

- Związek Harcerstwa Polskiego w Zgierzu - zaprosił 9 osób z organizacji polonijnej "Czerwone Maki" z Orenburga, na obóz harcerski w terminie 30.06-13.07.06. W maju br. 6-osobowa grupa harcerzy ze Zgierza uczestniczyła - na zaproszenie organizacji "Czerwone Maki" z Orenburga i za pośrednictwem Wydziału Konsularnego - w obozie młodzieżowym w Kołtubance k/Orenburga.

W wyniku, prowadzonych od lutego 2006 r., działań Wydziału Konsularnego Ambasady RP w Moskwie na kolonie letnie do Polski wyjechało 112 osób.

B-J.



< powrót

Organizacje