3/2006 (36): Szkolenie radiowców polonijnych w Warszawie

Już po raz kolejny senacka Fundacja "Pomoc Polakom na Wschodzie" zorganizowała szkolenie dla dziennikarzy radiowych polskich redakcji na Wschodzie

Tym razem odbyło się ono w dniach 5-11 czerwca 2006 r. Uczestniczyło w nim 9 dziennikarzy z Ukrainy, Łotwy, Mołdowy i Rosji. Właśnie rosyjską Polonię reprezentował redaktor Sergiusz Leończyk, który oprócz pisma "Rodacy" jest także redaktorem radiowym i sam prowadzi polskojęzyczną część dwujęzycznego programu polonijnego na radio "Minusińsk".

Dziennikarzy zapoznali się m.in. z najnowszą techniką nagraniową oraz prowadzeniem wywiadów "na żywo". Program szkolenia obejmował warsztaty z montażu komputerowego, analizę nagranych wspólnie w plenerze, a właśnie w Ogrodach Frascatti reportaży. Prowadziła szkolenia z reportażu znana dziennikarka radiowa Programu Trzeciego Polskiego Radia Irena Piłatowska.

Reportaż polski ma wieloletnią tradycję. Znany polski pisarz, klasyk dziennikarstwa Melchior Wańkowicz powiedział o tym gatunku, który dziś jest rozpowszechniony we wszystkich mediach następujące słowa: "Reportaż był już wtedy, kiedy pierwszy troglodyta przyniósł wiadomość o polanie, na której się pasą mastodonty. Reportaż tkwi fizjologicznie w naturze ludzkiej. Jeżeli nie przychodzi natłok zdarzeń zawsze zaczynał zahaczać o literaturę piękną, żeby oddać nie tylko dwuwymiarowość świata, ale jego kolor, jego zapach, jego dźwięk. Wszystko to w poszukiwaniu prawdy o człowieku". Pod kierownictwem Ireny Piłatowskiej co roku w Polsce dla promowania najlepszych twórców tego gatunku oraz w celu artystycznych poszukiwań i integracji reportażystów wszystkich mediów jest organizowany Ogólnopolski Konkurs Reportażystów "Melchiory". Na razie dziennikarze polonijni nie biorą bezpośredniego udziału w tym konkursie, lecz już współpracują przy nagraniu ciekawych reportaży ze Wschodu, jak np. radiowcy z Ukrainy.

Uczestnicy szkolenia obejrzeli także nowe i bardzo ciekawe Muzeum Powstania Warszawskiego.

Podczas spotkania zapoznano się także z pracą Informacyjnej Agencji Radiowej.

Dziennikarzy spotkali się także z Zarządem Fundacji, podczas którego omawiano m.in. bieżącą działalność polskich audycji na Wschodzie, szanse ich rozwoju oraz problemy nurtujące Polaków na Wschodzie.

Na długo w pamięci radiowców ze Wschodu na pewno zostaną ćwiczenia z logopedą. Pani Ewa Morkowska (na zdjęciu druga od lewej) jest prawdziwym mistrzem poprawnej i nie zawsze prostej wymowy polskiej.

Mamy nadzieję, iż Fundacja "Pomoc Polakom na Wschodzie" w następnym 2007 roku także zorganizuje tak potrzebne dla polonijnych dziennikarzy ze Wschodu szkolenia.

Red.



< powrót

Organizacje