W ramach 12-lecia Stowarzyszenia „Polonia” w Republice Chakasji 16 kwietnia, w Święto Wielkiej Nocy, w sali Republikańskiego Pałacu Kultury w Abakanie, odbył się koncert zespołu „Syberyjski Krakowiak”. Był to koncert niezwykły. Przedstawienie składało się z dwóch części, każda po 40 minut. Po raz pierwszy w historii zespołu widzowie na jego koncert musieli kupić bilety. Bilet kosztował 30 rubli. Ministerstwo Kultury Republiki Chakasji, mimo dobrych kontaktów z Kulturalno-Narodową Organizacją „Polonia” w Chakasji, nie zgodziło się nieodpłatnie wynająć najlepszej sceny i sali w republice. Dobra reklama, baner długości 6 metrów w samym centrum Abakanu, rozpowszechnienie biletów przez członków organizacji w szkołach, przedszkolach i wyższych uczelniach – wszystko to sprawiło, że sala na 500 miejsc była przepełniona! Przyciągała także, oprócz występu już znanego mieszkańcom Abakanu zespołu, degustacja dań kuchni polskiej oraz prezentowane w foyer Pałacu Kultury wystawy rękodzieła ludowego. Jako goście honorowi Polonii na koncert oddzielnym autobusem przyjechali uczniowie Szkoły Polonijnej ze wsi Znamienki, na czele z dyrektorem szkoły podstawowej Wiktorem Wróblewskim, przedstawiciele Polonii ze wsi Karatuzskoje, z Kraju Krasnojarskiego oraz Polacy z Minusińska, na czele z Prezesem Redaktorem radia polonijnego „Rodacy-Polonia Minusińska”, Olgą Tiemierową. Aż 500 km pokonała pociągiem i autobusem nauczycielka języka polskiego, kierowniczka Stowarzyszenia Miłośników Kultury Polskiej w Żeleznogorsku, Halina Gizińska. Nikt prawie z widzów nie wiedział, że był to koncert-egzamin. Zespół „Syberyjski Krakowiak” był oceniany przez jury profesjonalistów – choreografów i muzyków Republikańskiego Centrum Kultury im. S. Kadyszewa.
Zespół „Syberyjski Krakowiak” powstał jesienią 1997 r. przy Szkole Języka i Kultury Polskiej w Centrum Dziecięcej Twórczości w Abakanie. Zadebiutował podczas Dni Kultury Polskiej w Chakasji w listopadzie 1997 r. Brał udział w licznych festiwalach i konkursach tanecznych w Abakanie i w Republice Chakasji. Występował wśród skupisk potomków Polaków w Znamience, Szuszeńskoje, a także w Minusińsku i w Kańsku, w Kraju Krasnojarskim. Najbardziej twórczym dla zespołu był rok 2000. Grupa dziecięca brała udział w polonijnym Festiwalu Folklorystycznym w Iwoniczu Zdroju, natomiast grupa dorosła wzięła udział – wraz z polonijnym zespołem „Czerwone Jagody” z Minusińska i z zespołami profesjonalnymi filharmonii Chakaskiej – w Dniach Kultury Syberyjskiej w województwie Podlaskim, w sierpniu 2000 r. W 2002 r. zespół zadebiutował na XII Festiwalu Polonijnych Zespołów Folklorystycznych w Rzeszowie, na zaproszenie polskich sybiraków występował we Wrocławiu.
Od 2002 r. kierownikiem zespołu jest młoda, utalentowana choreograf Natalia Buszujewa. W skład zespołu wchodzą trzy grupy: dziecięca (5-7 lat), dziecięco-młodzieżowa (8-15 lat) oraz młodzieży starszej (powyżej 16 lat). Od 2000 r. nieodłączną częścią zespołu jest wokalne trio żeńskie „Radość” pod kierunkiem Heleny Władimirowej oraz od 2005 r. kapela instrumentów ludowych pod kierunkiem Wiktorii Fomczenkowej.
W 2005 r. zespół po raz drugi wziął udział w XIII Festiwalu Polonijnych Zespołów Folklorystycznych w Rzeszowie (trzeba podkreślić: jako jedyny zespół reprezentujący Polonię rosyjską!). Po zakończeniu Festiwalu zespół wyruszył w trasę koncertową: Kraków, Jelenia Góra, Lublin. W październiku zespół gościł z koncertami w Tomsku na zaproszenie Stowarzyszenia „Orzeł Biały” i Uniwersytetu Pedagogicznego w Tomsku.
Co rok zespół wzbogaca swój repertuar. Aktualnie znajdują się w nim kompozycje choreograficzne z różnych regionów Polski: suita kurpiowska, suita kaszubska, suita rzeszowska, suita krakowska, suita kaszubska, suita beskidzka oraz polonez, kujawiak i oberek. W wykonaniu tria „Radość” są też ludowe i estradowe polskie piosenki. W repertuarze zespołu odnajdziemy także cygańskie, chakaskie, rosyjskie pieśni i tańce.
W lecie 2006 r. zespół wyruszył w trasę koncertową po Polsce: Pułtusk, Wrocław, oraz po raz pierwszy po Rosji europejskiej: Krasnodar, Orenburg i obwód. Szczegóły w następnym numerze.
Oczekiwania widzów na pewno zostały spełnione. Barwna i wzruszająca była „ludowa”, pierwsza część koncertu i poczęstunek w antrakcie, przygotowany przez nasze piękne Pani – Henrykę Proszyciewą i Władysławę Doroszewą.
I znów polska muzyka i taniec, druga część miała charakter bardziej estradowy. Szczególnie wzruszała się widownia podczas występów młodych tancerzy i śpiewaków zespołu „Syberyjski Krakowiak”, najmłodszy z nich miał 4 latka!
Pod koniec koncertu na scenę wyszli przedstawicieli Rządu Republiki Chakasji, wiceminister kultury i jednocześnie członek „Polonii” w Chakasji, Julia Kostakowa. Właśnie ona odczytała powitalny list Ministra Kultury i pogratulowała choreografowi Natalii Buszujewej i członkom zespołu z okazji przyznania tytułu ludowego zespołu pieśni. Wtedy widownia wybuchła brawami!
Prezes Kulturalno-Narodowej Organizacji Społecznej „Polonia”, dr Sergiusz Leończyk, odczytał list od Konsula Generalnego, Radcy Ambasady RP w Moskwie, pana Mirosława Stawskiego i podziękował w imieniu organizacji i zespołu za pomoc Konsulatu polskiego w organizacji tak uroczystego koncertu.
Sukcesów Ci, „Syberyjski Krakowiaku”!
Red.