1/2006 (34): Muzyka polska w Tomsku

W Tomsku 24-25 lutego odbyl sie VII Konkurs-Festiwal Mlodych Wykonawcow Muzyki Polskich Kompozytorow "Preludium" im. Fryderyka Chopina. W tym roku Konkurs ten dotychczas obwodowy stal sie miedzyregionalnym, mozna powiedziec ogolnosyberyjskim - po raz pierwszy w konkursie wzielo udzial dwoch uczestnikow z Abakanu, studentow college muzycznego przy Chakaskim Uniwersytecie Panstwowym. Na konkurs oraz impreze poswiecona 15-leciu Centrum Kultury Polskiej "Dom Polski" z Moskwy przyjechala pani konsul radca Ambasady RP w Rosji Longina Putka.

Organizatorem imprezy jest Centrum Kultury Polskiej "Dom Polski" w Tomsku i szkola nr 16, gdzie od 1995 roku zostal wprowadzony jezyk polski w tzw. klasach slowianskich (polsko-ukrainskich) od klasy piatej do jedenastej oprocz tego w programie nauczania jest przedmiot "folklor polski".

Dyrektorka szkoly Nina Abinowa przy pomocy sponsorow nabyla fortepian koncertowy. Na poczatku organizatorzy obawiali sie: "Czy znajda sie chetni do udzialu? Artysci zawodowi mowili wtedy: "Co to wymysliliscie? Nic z tego nie wyjdzie! Chopin jest dla dzieci kompozytorem trudnym". Jednak I konkurs, ktory odbyl sie w pazdzierniku 1999 roku naprawde sie udal, w nim wzielo udzial 37 uczestnikow. W nastepnym roku zdecydowano przeniesc termin konkursu na miesiac luty i dopasowac do daty urodzenia kompozytora oraz wprowadzic oprocz muzyki Chopina muzyke innych polskich kompozytorow. Od tego czasu takze zrodzila sie inna tradycja: inauguracja koncertu "Echo Chopina", w ktorym wzieli udzial laureaci i inni znakomici wykonawcy.

Organizatorzy Konkursu-Festiwalu z pewnoscia osiagneli glowny cel - propagowanie muzyki polskiej i odkrywanie mlodych talentow, mimo trudnosci z zaopatrzeniem szkol muzycznych w nuty polskich kompozytorow. Godny uwagi jest fakt, iz w programach nauczania tomskich szkol muzycznych oprocz Chopina, Oginskiego i Wieniawskiego znalezli sie Moniuszko, Rozycki, Paderewski, Rybicki i inni.

Z roku na rok powieksza sie liczba mlodych muzykow, bioracych udzial w konkursie. Obserwuje sie rowniez doskonalenie przez nich rzemiosla artystycznego. Na VI Konkurs w roku 2005 zglosilo sie 140 osob, takze zespoly wokalne i instrumentalne. W tym roku uczestnikow bylo mniej - 105 osob. Dzieci i mlodziez w wieku od 7 do 18 lat sa uczniami i studentami 18 placowek muzycznych - szkol, klubow muzycznym, prywatnych szkol muzycznych, college. Jak powiedziala inicjatorka Konkursu-Festiwalu nauczycielka szkoly nr 16 Ludmila Suzdalska: "W tym roku nasz Konkurs zbiegl sie w terminie z prestizowym konkursem mlodych wykonawcow im. F.Tiutriumowej, ktory odbywa sie raz na 3 lata, w zwiazku z czym liczba uczestnikow zmalala".

Mimo wszystko pierwszy dzien konkursu 24 lutego, ktory odbyl sie zgodnie z tradycja w szkole nr 16 stal sie prawdziwym swietem muzyki polskiej. Brzmialy fortepian, skrzypce, flet, gitara, domra, solisci i chory. Prawie wszystkie piosenki byly wykonywane po polsku. Tu warto podkreslic, iz nie wszyscy wykonawcy maja polskie pochodzenie i Konkurs nie stawil przed soba cel ograniczenia co do narodowosci wykonawcow, przeciez muzyka nie ma granic i narodowosci.

W pierwszym dniu Konkursu, ktory trwal do wieczora jury ocenialo umiejetnosci wykonawcow. W sklad jury pod przewodnictwem Olgi Salajewa weszli znani pedagodzy ze szkol muzycznych Tomsku.

Finalowy koncert "Echo Chopina" odbyl sie w przepieknej i zabytkowej auli pierwszego syberyjskiego Uniwersytetu - Tomskiego Panstwowego. W koncercie tym wzieli udzial laureaci konkursu. Nieprzypadkowo, ze koncert ten otwierala "Polonezem" Fryderyka Chopina mloda pianistka z Abakanu Katarzyna Zychariewa. Wlasnie ona zdobyla pierwsze miejsce. Natomiast wirtuozka gra "Melodii" Chopina w wykonaniu Sergiusza Wernika skrzypka z Abakanu zakonczyla koncert.

18-letni Sergiusz Wernik zdobyl grand-prix Konkursu-Festiwalu im. Fryderyka Chopina "Preludium". Tu wlasnie trzeba zaznaczyc iz w zeszlym roku nikt nie zajal nawet pierwszego miejsca, a grand-prix byl pierwszym w historii tego Konkursu! Tu warto podkreslic prace przygotowawcza pedagoga z Abakanu, organizatorki corocznych tygodni polskiej muzyki klasycznej w Chakasji skrzypaczki Wiktorii Fomczenkowej, ktora takze byla obecna podczas tego Konkursu-Festiwalu. Pierwsze miejsce oprocz pianistki z Abakanu zdobyl takze mlody skrzypek z Tomsku Gurij Gurjew, ktory niezwykle artystyczne wykonal ulubiony utwor Polonii Syberyjskiej - Polonez Michala Kleofasa Oginskiego "Pozegnanie z Ojczyzna".

Po koncercie odbylo sie nagradzanie laureatow i uczestnikow Konkursu-Festiwalu nagrodami i dyplomami. Wsparcia finansowego udzielilo Stowarzyszenie "Wspolnota Polska", Konsulat RP w Moskwie oraz tomska obwodowa administracja. Kazdy z uczestnikow dostal przepiekne kwiaty od salonu kwiatowego Zanny Smirnej, stalej mecenaski Konkursu-Festiwalu. Honorowy gosc Konkursu Konsul RP pani Longina Putka podziekowala dzieciom za wspanialy koncert i zyczyla im dalszych sukcesow tworczych.

Sergiusz LEONCZYK


< powrót

Organizacje