W północno-zachodnim zakątku Polski, gdzie druga pod względem wielkości polska rzeka Odra wpada do Morza Bałtyckiego, leży miasto Szczecin, świadek wielce złożonej historii zachodnio-pomorskich słowian i ich nie zawsze dobrosąsiedzkich stosunków z mieszkańcami germańskiej Brandenburgii. Dzisiejszy Szczecin, jest największym po Gdańsku portem morskim i szóstym pod względem liczby mieszkańców miastem Polski.
Powojenne migracje ludności sprawiły, że w regionie szczecińskim osiedliło się wielu byłych mieszkańców polskich Kresów Wschodnich, w tym kilkanaście tysięcy osób, których wojenne losy rzuciły w ramach deportacji na Syberię, bądź do innych zakątków sowieckiego imperium. Na przełomie lat 80. i 90. XX wieku, w ramach przebudzenia narodowej świadomości Polaków, nastąpiło odrodzenie zawieszonego w latach 40. XX wieku Związku Sybiraków, zrzeszającego osoby, które bezpośrednio doznały skutków stalinowskich represji.
Na tej fali powstało w Polsce szereg autonomicznych stowarzyszeń sybirackich, w tym Zachodnio-Pomorski Związek Sybiraków z siedzibą Zarządu Głównego w Szczecinie, który z czasem stał się inicjatorem zawiązania Ogólnopolskiej Federacji Stowarzyszeń Sybirackich, skupiającej cztery autonomiczne Związki Sybiraków z terenu Polski. Federacją kieruje wspólny zarząd wybierany spośród delegatów stowarzyszeń członkowskich.
Ogólnopolska Federacja Stowarzyszeń Sybirackich, tak dobrze znana organizacjom polonijnym w Abakanie i Minusińsku oraz w Krasnojarsku i Irkucku z racji ponad 7-letniej bliskiej współpracy, odbyła w dniu 6 września 2007 r. w Szczecinie swoje kolejne Walne Zebranie Sprawozdawczo-Wyborcze Delegatów. Zebranie odbyło się tym razem w poszerzonym składzie, gdyż w okresie sprawozdawczym, w dniu 27 czerwca 2007 r. do składu Federacji przystąpiła nowa organizacja pod nazwą Stowarzyszenie Polskich Kombatantów i Ofiar Represji Politycznych z siedzibą Zarządu Głównego w Szczecinie.
Przedstawione przez ustępujący Zarząd Federacji sprawozdanie za okres minionej kadencji, obejmowało między innymi obszerne dane o współpracy z organizacjami polonijnymi na Syberii, w tym opis odbytych 20 lipca b.r. uroczystości w Minusińsku, gdzie na starym cmentarzu miejskim, delegacja byłych wychowanków polskiego sierocińca w Małej Minusie dokonała odsłonięcia i poświęcenia pomnika ku czci Matek Polek i dzieci pochowanych na Syberii.
Uczestniczący w Walnym Zebraniu Delegaci, z żywym zainteresowaniem wysłuchali informacji o kontaktach przedstawicieli Federacji z polonijnymi środowiskami w Abakanie i Minusińsku, a zwłaszcza z kolektywem i młodzieżą Średniej Szkoły Ogólnokształcącej w Małej Minusie, pielęgnującej wspomnienie byłego polskiego sierocińca z lat 1942-1946. W sprawozdaniu nie zabrakło też informacji o kontaktach z polonijnym zespołem artystycznym "Syberyjski Krakowiak” z Abakanu, który na zaproszenie Federacji już trzykrotnie gościł na zachodnich rubieżach Polski.
Po przyjęciu sprawozdania ustępującego Zarządu i Komisji Rewizyjnej, dokonano wyboru nowych władz Federacji. W skład Zarządu zostali wybrani: Prezes Zarządu – Stefania Myślicka, Wiceprezesi Zarządu: Henryk Kozakiewicz, Jadwiga Czerwińska, Kazimierz Baczewski i Bolesław Włodarczyk, Sekretarz Zarządu – Lech Woropay-Hordziejewicz, Skarbnik – Irena Korzeniewska, Członkowie Zarządu: Stanisław Ćwirko, Józef Dragan i Florian Żarna. Dobór składu Zarządu oraz fakt, że wiceprezesem do spraw współpracy z ośrodkami polonijnymi na terenie Federacji Rosyjskiej został ponownie Bolesław Włodarczyk, dobrze rokuje dla przyszłości współpracy polskich stowarzyszeń sybirackich z organizacjami polonijnymi na Syberii.
W dniu 28 września, z nowymi władzami Federacji spotkał się Prezes Kulturalno-Narodowej Organizacji Społecznej “Polonia” z Abakanu Pan dr Sergiusz Leończyk, przebywający w Polsce w związku z udziałem w III Światowym Zjeździe Polonii w Warszawie. W czasie spotkania, szanowny Gość złożył członkom nowego Zarządu gratulacje w związku z wyborem do zaszczytnych funkcji oraz życzył dalszych sukcesów na niwie współpracy s organizacjami polonijnymi w Federacji Rosyjskiej. Na życzenie uczestników spotkania, przekazał obszerną informację o atmosferze odbytego w Warszawie Światowego Zjazdu Polonii oraz wrażenia z kontaktów z przedstawicielami organizacji polonijnych z innych stron świata.
Bolesław WŁODARCZYK