2/2007 (39): UCZYMY JĘZYK KRAJU NASZYCH PRZODKÓW, PONIEWAŻ JEST NAJPIĘKNIEJSZY NA ŚWIECIE

Nazywam się Monika Bogucka. W Polsce studiuję filologię rosyjską z językiem angielskim na Uniwersytecie Warmińsko-Mazurskim w Olsztynie.

W Omsku jestem po raz drugi. Po raz pierwszy odwiedziłam Omsk w 2006 roku będąc w delegacji wykładowców i polskich studentów uczelni wyższych, która brała udział w VI Międzynarodowej Naukowej Konferencji "Syberyjska wieś: historia, współczesny wygląd i perspektywy rozwoju". Kiedy w tym roku była możliwość przyjazdu po raz drugi na Syberię na kilkumiesięczny staż w Państwowym Uniwersytecie w Omsku im. F. M. Dostojewskiego, zgodziłam się z radością. Pomogła mi w tym Międzynarodowa Organizacja Studencka "AIESEC".

Niedługo po rozpoczęciu zajęć na Wydziale Filologicznym OmGU, zostałam zaproszona do wysłuchania kompozycji muzykalno-literackiej, poświęconej twórczości Fryderyka Chopina i Stanisława Moniuszko, a także by zapoznać się z działalnością organizacji społecznej "Polskiego Centrum POLONEZ". W toku moich spotkań z miejscową polonią dowiedziałam się, iż: Organizacja Społeczna w Omsku "POLONEZ" funkcjonuje od 2004 roku. Od tego czasu języka polskiego uczyła nauczycielka z Polski Agnieszka Grzelak. Przez 2,5 roku zajęcia odbywały się w szkole Nr 150 w specjalnie wyposażonej i odremontowanej klasie. Zajęcia dla dzieci odbywały się 3 razy w tygodniu, a dla dorosłych - raz w tygodniu, wieczorem. Do dzisiaj dzięki Fundacji "Semper Polonia" i "Pomoc Polakom na wschodzie", które to kilka razy przysyłały paczki z książkami, w bibliotece polskiego centrum znajdują się w kilku egzemplarzach podręczniki języka polskiego dla dzieci: Barbara Bartnicka "Uczymy się polskiego", Helena Matera "Strzeż polskiej mowy", Władysław Miodunka "Cześć, jak sie masz?", Janusz Kucharczyk "Zaczynam mówić po polsku" i inne, np.: podręcznik dla dorosłych Danka Konopka "Pierwsza wizyta", a także atlasy historyczne i geograficzne, kilka słowników, polska literatura naukowa itp. Polskie centrum jest dumne z pierwszego absolwenta Konstantego Dalmata, który w 2005 roku zdał egzaminy wstępne i obecnie studiuje w Warszawie na SGGW, na Wydziale Rolnictwa. Niestety, w 2006/2007 roku, nauczyciel języka polskiego nie przyjechał i gdy dowiedziałam się o tych trudnościach, zgodziłam się by prowadzić zajęcia języka polskiego w czas wolny od zajęć akademickich.

W każdą sobotę prowadzę lekcje języka polskiego dla: dzieci ( o godz.15:00) i dorosłych (ogodz.16:00) w Szkole Podstawowej nr.150. Sala jest bardzo dobrze wyposażona (telewizor, odtwarzacz CD, odtwarzacz wideo, kasety video, książki ). Wszystko to, ułatwia przyswajanie materiału. Oprócz tego, w sali znajdują się symbole narodowe Polski, zdjęcia wybitnych Polaków, mapa Polski, co stwarza atmosferę przebywania w Polsce. Grupy są dosyć liczne. Mamy blok tematyczny, który razem przechodzimy. Dzieci i dorośli są szczególnie zainteresowani ćwiczeniami na słuch, a także zajęciami przy wykorzystaniu wideokaset "Polskiej Fundacji Upowszechniania Nauki - Uczymy się polskiego". Zajęcia w soboty są organizowane w taki sposób, by po lekcji języka polskiego ( Sala Nr 306), każda grupa przeszła do sali muzycznej (Nr 105) i uczyła się polskich pieśni. Zachwycające zajęcia muzyczne dla dzieci i dorosłych prowadzi Przewodnicząca?Centrum Nesterova Ljubov Leonidovna, co ułatwia uczącym się zapoznanie się nie tylko z muzyką Polski, ale także pomaga w powtórzeniu materiału, który był do tej pory i rozszerza zapas słownictwa.

25 kwietnia w Państwowym Uniwersytecie w Omsku im. F. M. Dostojewskiego po raz pierwszy był organizowany i przeprowadzony "Festiwal Języków Obcych i Kultur". Odbyły się prezentacje języków: angielskiego, niemieckiego, hiszpańskiego, chińskiego, dzięki wykładowcom i studentom uniwersytetu. Język kazachski przedstawił zespół muzyczny, uczestnicy którego zaśpiewali pieśń w języku kazachskim, akompaniamentem muzycznym była gra na "dombrach".

Polska Organizacja POLONEZ przygotowała prezentację w rodzaju scenki, w której ja byłam dziennikarką Telewizji Polskiej i przeprowadzałam wywiad z osobami, które przybyły na Festiwal. Pod koniec wystąpienia wykonano pieśń w języku polskim. Przygotowaliśmy również pytania dotyczące znajomości polskiej historii, geografii i kultury, które wykorzystane były w językowej "Viktorinie", która również była przeprowadzana w ramach Festiwalu.

Takiego rodzaju Festiwal Języków Obcych w Omsku odbył się po raz pierwszy, lecz dzieci i dorośli "Poloneza" poszerzają wiedzę, zdobytą na lekcjach języka polskiego w wakacje, kiedy to wyjeżdżają na kursy języka polskiego do Lublina, Warszawy, Krakowa. Każdego roku biorą udział w Festiwalu poezji Marii Konopnickiej w Mokrych Górach wykonując pieśni lub uczestnicząc w Festiwalu Poezji. W listopadzie 2006 roku po raz pierwszy Nina Kasatkina wzięła udział w kursach języka polskiego w mieście Abakan.

Bardzo się cieszę, że mogłam spróbować swoich sił w roli nauczyciela. W nauczaniu pomagali mi moi "uczniowie", którzy wyrażali chęć lepszego poznania języka polskiego, mojego kraju, kultury i historii.

Życzę członkom Polskiej Organizacji Społecznej "Polonez" szczęścia, zdrowia, sukcesów w nauce języka polskiego we wszystkich formach i dalszego rozwoju organizacji!

Monika BOGUCKA,
Studentka 4 roku
Uniwersytetu Warmińsko-Mazurskiego
w Olsztynie



< powrót

Organizacje